شهرداری معبر و ساختمان می سازد؛ تیغ جفا بر جان درختان کهنسال گلپایگان

به گزارش باغ من، یک فعال محیط زیست با انتقاد از خشکاندن و قطع درختان در گلپایگان برای تعریض معابر، اظهار داشت: شهرداری این شهر هیچ برنامه ای برای جایگزینی درختان قطع شده ندارد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، طی روزهای اخیر انتشار تصاویر خشکیدن درختان و قطع آنها توسط شهرداری گلپایگان برای تعریض پیاده راه و معبر واکنش دوستداران محیط زیست را بر انگیخته است. آنان می گویند بتن ریزی و جدول سازی در بستر جوی آبی که درختان در آن ریشه داشتند سبب نرسیدن آب به درختان و خشکیدن آنها شده و در نهایت شهرداری به بهانه تعریض پیاده راه در کوچه مسجد حاجی شهر گلپایگان، مبادرت به قطع درختان کرده است.
در این ارتباط دانیال جهانشاهی فعال و دوستدار محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر در گلپایگان با اعلان اینکه کوچه مسجد حاجی از نظر ساختاری دارای مشکل است، گفت: پیاده راه سازی و تعریض این کوچه باعث شده است که جدول های بتنی، بتن ریزی بدنه و کف سازی بستر جوی مانع از رسیدن آب به درختان شوند.
این فعال محیط زیست با اشاره به این که درخت های قطع شده در طوقه (بدنه) خود هنوز زنده بودند، اضافه کرد: مدیریت شهری که دستور قطع داده است باید پاسخگوی این مساله باشند.
جهانشاهی با انتقاد از خشکاندن درختان اظهار داشت: این در حالیست که شهرداری هیچ برنامه ای برای جایگزینی و کاشت درختان جدید ندارد و فقط به فکر تعرض کوچه و تبدیل آن به خیابان است.

وی با اعلان اینکه درخت های مسجد حاجی باید به بستر نهر بازگردند و کف جوی از بتن و مصالح ساختمانی خالی شود اظهار داشت: بر طبق سرشماری در این محور تاریخی حدود یک هزار درخت در بستر نهر کاشته شده بود که هم اکنون کمتر از یکصد درخت باقی مانده است. امیدواریم با ساخت و سازهای متراکم در این خیابان، باقیمانده درختان تاریخی از بین نروند.
جهانشاهی با اشاره به غفلت مدیریت شهری نسبت به این درختان اظهار داشت: برای مدیریت شهری فضای سبز و میراث فرهنگی اولویت نیست و شورا و شهرداری مشغول اقدامات و کارهای ورزشی است و رسالت و مسؤولیت اصلی خودرا فراموش کرده است.
این فعال محیط زیست درباب علل وضعیت فعلی درختان کوچه مسجد حاجی، اظهار داشت: این مسأله علت های زیادی دارد از جریان آب های آلوده ناشی از تردد زیاد خودرو ها گرفته تا عدم رسیدگی و کود دهی، اقدامات عمرانی اشتباه همچون بتن ریزی بدنه و بستر جوی.
وی افزود: متأسفانه شهرداری گلپایگان به سبب نمک پاشی های زیادی که در طول زمستان روی سطح آسفالت خیابان ها انجام می داد باعث شده تا وقتی روان آب ها به داخل جوی ها سرازیر می شوند، به همراه آنها نمک هم به داخل خاک وارد شود و همانطور که می دانید نمک، نفوذپذیری خاک را کم کرده و آنرا سفت و محکم می کند و اجازه نمی دهد که املاح و مواد معدنی مورد نیاز وارد خاک شود. از طرفی، کند و کاوه ای زیادی که پای طوقه این درختان به انجام می رسد، مرتب به این طوقه لطمه زده و از جانب دیگر روی ریشه آنها با بتن و سیمان پر می شود و با بتن کف سازی انجام داده اند. همه این ها سبب شده تا درختان نتوانند به عمر طبیعی خود که به ۶۰ سال هم می رسد، برسند.

این دوستدار محیط زیست اضافه کرد: ریشه درخت ها، عمیق است و وقتی آب به آنها نرسد، بدنبال آب به سطح می آیند. درحالیکه در گذشته، ریشه این درختان در سفره های آب زیر زمینی بود اما به سبب برداشت های قانونی یا غیرقانونی، این امکان هم از دست رفته است.
وی ادعا نمود در گلپایگان از آب حدود صدها حلقه چاه برای آبیاری کشاورزی، فضای سبز یا آشامیدنی برداشت می شود که به شدت خطرناکست و باعث شده که سفره های آب زیرزمینی سالانه حدود ۳۰ سانتی متر افت کنند. عمق چاه ها حالا به بالای یکصد متر در بعضی نقاط رسیده و برای برداشت آب، نیازمند حفاری های عمیق هستیم.

این دوستدار محیط زیست با اعلان اینکه ساخت بلند مرتبه ها در دو سوی کوچه مسجد حاجی لطمه های جدی به ریشه درختان زده است، اظهار داشت: ریشه این درختان در سه متری زمین قرار گرفته و حتی ریشه آنها تا چندین پلاک آن طرف تر از درخت هم کشیده می شود. اما در هنگام خاکبرداری، ریشه این درختان را قطع می کنند. برای مقاوم سازی ساختمان و با میلگرد و بتنی که در فونداسیون خانه ها استفاده می نمایند، ریشه این درختان مملو از بتن و سیمان می شود و درختان دیگر جایی برای جذب آب و نفس کشیدن ندارند.

برچسب ها:, ,