معاون سازمان حفاظت محیط زیست: راهی جایگزین برای معیشت دامداران

به گزارش باغ من معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه طبیعت گردی برنامه ریزی شده و ضابطه مند می تواند بعنوان معیشت جایگزین برای دامداران منطقه مطرح شود اظهار داشت: علاوه بر حضور دام اهلی مازاد در منطقه، گردشگری بی ضابطه از مشکلات این منطقه است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا حمید ظهرابی اضافه کرد: در طرح مدیریت پارک ملی لار، اکوتوریسم با مشارکت مستقیم جامعه محلی پیش بینی شده است که در صورت همکاری سایر دستگاه ها، اجرای این طرح مدیریت می تواند هم گردشگری را در منطقه ضابطه مند کند، هم معیشتی جایگزین برای دامداران منطقه به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه در کوهپایه قله دماوند در حوزه دو استان تهران و مازندران، در مجموع پروانه چرای ۸۳ هزار دام اهلی صادر گردیده است اظهار داشت: متاسفانه نظارت ضعیف بر ورود دام اهلی سبب شده تا دام ورودی به این منطقه بسیار بیشتر از تعداد پروانه های صادر شده برای چرای دام باشد و شاهد ورود ۳۰۰ هزار رأس به این مناطق هستیم. ورود ۳۰۰ هزار راس دام اهلی از مهمترین مشکلات حوزه آبریز لار و کوهپایه های قله دماوند است و سازمان جنگل ها و مراتع باید برنامه ای برای کاهش دام در این مناطق اجرا نماید.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: حوزه آبریز رودخانه لار در کوهپایه های دماوند بالغ بر ۷۵ هزار هکتار وسعت دارد که در حوزه دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است. پارک ملی لار یکی از ارزشمندترین ذخایر طبیعی کشور هم با وسعت ۳۱ هزار هکتار در این ناحیه واقع شده است.

ظهرابی افزود: تنها در حوزه پارک ملی لار و منطقه شکار ممنوع لار، پروانه چرای بیش از ۸۵ هزار رأس دام اهلی صادر شده که پروانه ۴۰ هزار راس تنها در پارک ملی لار است.

سازمان جنگل ها و مراتع موظف به تعیین مرتع جایگزین است

به گفته ظهرابی، ارتقای سطح حفاظتی لار به پارک ملی به صورت مشروط در شورای عالی حفاظت محیط زیست به تصویب رسیده و مقرر شده است که تکلیف دامداران پارک ملی لار توسط دولت مشخص شود اما تابحال اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: برپایه قوانین و مقررات، چرای دام در پارک های ملی ممنوع می باشد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بخشی از این مراتع ییلاقی در اختیار افراد حقیقی و عشایر است و بخشی دیگر هم در اختیار دستگاه ها و نهادها است. در شرایط کنونی، مراتع و اهمیت آب شرب تهران، دامداری سنتی و رمه گردانی توسط برخی واحدهای نظامی، دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی توجیهی ندارد که این اجحاف به ساکنان تهران است.

ظهرابی با تایید چرای مفرط دام اهلی در این منطقه اظهار داشت: مبحث دام های اهلی در قله دماوند و کوهپایه های آن، در حوزه مسئولیت سازمان جنگل ها و مراتع کشور است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ارتفاعات بالای ۴۰۰۰ متری قله دماوند بعنوان اثر طبیعی – ملی تحت حفاظت این سازمان است همینطور در ارتفاعات پایین تر قله دماوند، منطقه شکار ممنوع لار قرار دارد که حوزه مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست در این منطقه، جلوگیری از شکار و صید مجاز نمی باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه در این مناطق و در حوزه آبریز دشت لار، شاهد حضور دام غیرمجاز هستیم هرچند که معتقدیم سازمان جنگل های و مراتع کشور باید با ممیزی جدید مراتع، تعداد پروانه های چرا در این منطقه را کم کند.

ظهرابی تصریح کرد: این کاهش تعداد پروانه های چرا در حوزه آبریز لار، قبل از این هم در سال ۱۳۸۲ توسط شورای عالی امنیت ملی به سازمان جنگل ها و مراتع تکلیف شده بود چون که سد لار بعنوان یکی از منابع آب شرب شهر تهران در این حوزه قرار دارد و حضور بیش از ظرفیت دام اهلی در این منطقه با تخریب پوشش گیاهی و تولید آلودگی بر کمیت و کیفیت آب اثر گذار است اما تابحال نه تنها اقدامی صورت نگرفته که چند برابر حد مجاز در پروانه های چرا، دام اهلی به این منطقه وارد می گردد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همینطور خاطرنشان کرد: برای کنترل دام اهلی در منطقه لار و کوهپایه های دماوند، نیازمند تشکیل ستاد ساماندهی دام هستیم تا علاوه بر کنترل ورود و خروج دام، واکسیناسیون دام اهلی و ممیزی مجدد مراتع هم صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ظهرابی در انتها اظهار داشت: ورود دام اهلی بدون نظارت، علاوه بر تحت فشار قرار دادن منطقه و پوشش گیاهی می تواند باعث شیوع بیماری های حیات وحش نظیر طاعون نشخوارکنندگان کوچک (پی.پی.آر) را فراهم آورد که سبب از دست رفتن جمعیت حیات وحش در این منطقه می گردد.