رییس اداره محیط زیست شهر تهران: بیشتر زباله گردها طرف قرارداد با پیمانکاران شهرداری تهران هستند

باغ من: رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه همه افرادی که برای تفکیک زباله به سطل های زباله رجوع می کنند، فقر نیستند، اظهار نمود: بیشتر این افراد را پیمانکاران طرف قرارداد شهرداری تشکیل می دهند. برای مثال شهرداری تهران جمع آوری زباله های یک منطقه را به یک پیمانکار واگذار کرده است و آن پیمانکار افرادی را برای تفکیک زباله به کار گرفته است.

محمد حسین بازگیر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه زباله گردی توهین به نظام اجتماعی و سیستم های مدیریتی ما است، اظهار داشت: طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران باید هر چه زودتر تدوین شود.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه به تازگی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران درباره زباله گردی صحبت و تصمیماتی در این زمینه گرفته شده است، اظهار نمود: شهرداری تهران برای جمع آوری پسماندها از سطح شهر تلاش زیادی می کند چراکه جمع آوری روزانه ۹ هزار تن زباله به صورت و نزدیک به ۵۰ هزار تن نخاله ساختمانی، آوار و پسماندهای عمرانی کار دشوار و هزینه بری است.

وی با اشاره به اینکه تفکیک نکردن زباله ها از مبدا علت اصلی زباله گردی است، خاطرنشان کرد: پسماندها صرفا یک سری مواد زائد، بی مصرف و بی ارزش نیستند. بر مبنای قانون مدیریت پسماند، پسماندها مواد جامدی هستند که برای تولیدکننده آن ها بی مصرف است ولی در صورت بازیافت می توان از آن ها استفاده مجدد کرد.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه پسماندهایی که در خیابان ها قرار گرفته اند متعلق به شهرداری است و اگر کسی بدون اجازه شهرداری این پسماندها را جابه جا کند در واقع آن ها را دزدیده است، اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد پسماندها قابلیت بازگشت دارند و اگر آن ها را تفکیک نکنیم این سرمایه از دست می رود و ناچاریم که برای جایگزینی این سرمایه ها از منابع طبیعی برداشت نماییم و آلودگی های محیطی به وجود بیاوریم.

بازگیر افزود: تفکیک نکردن پسماندها، نوعی اسراف به حساب می آید که برخلاف دستورات دینی ما است همینطور زباله گردی و تفکیک زباله ها در سطل های زباله ظاهر خوبی در سطح شهر تولید نمی کند و توهین به نظام اجتماعی و سیستم های مدیریتی ما است و بعنوان یک نماد به نابه سامانی به حساب می آید علاوه بر این زباله گردی بستری برای تهدید بهداشت عمومی و سلامت مردم بوجود می آورد.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران افزود: در کشورهای دیگر دنیا هم برای تفکیک زباله افرادی وجود دارند که با رجوع به سطل های زباله آن ها را تفکیک می کنند ولی این افراد در قالب شرکت یا پیمانکار رسمی هستند و علایم و لباس های مخصوص به خویش را دارند و آموزش رسمی دیده اند.

بازگیر با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تدوین نشده است، اظهار نمود: شهرداری باید این طرح را تهیه و مشخص نماید که چه آموزش های به مردم باید در زمینه کاهش تولید زباله داده شود. برنامه مدیریت پسماند شهر تهران باید تمام مراحل قبل از تولید پسماند، نگهداری موقت آن در منزل، تفکیک از مبدا، جمع آوری مکانیزه و انتقال صحیح به مراکز نهایی را شامل شود.

وی تصریح کرد: طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران سبب می گردد که وظیفه دستگاه های مختلف همچون سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت بهداشت و صدا و سیما بعنوان نهادهای آموزشی مشخص شود. متاسفانه طرح جامع مدیریت پسماند سال ها است که به سرانجام نرسیده است و تا زمانی که به سرانجام نرسد شاهد نابه سامانی در زمینه مدیریت پسماند هستیم.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران در انتها با اشاره به اینکه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران مقامات قضایی هم حضور دارند، اظهار داشت: درخواست من از مقامات قضایی این است که نسبت به صدور کارت ضابطان دادگستری در حوزه مدیریت پسماند برای ماموران محیط زیست و بهداشت اقدام نمایند.

برچسب ها: