نصب دوربین تله ای جهت بررسی رفتارهای خرس سیاه در نیکشهر

به گزارش باغ من مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از نصب دوربین تله ای در زیستگاه های خرس سیاه در شهرستان نیکشهر در جهت حفاظت از این گونه در معرض خطر انقراض اطلاع داد.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، وحید پورمردان در این باره اظهار داشت: برنامه دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش به منظور بررسی وضعیت حیات وحش زیستگاه ها و پایش جمعیت خرس سیاه در منطقه، توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان و حفاظت از این گونه، با نصب چند دستگاه دوربین تله ای در زیستگاه های منطقه نیکشهر شروع شد.

پورمردان اضافه کرد: به جهت اینکه خرس سیاه آسیایی بیشتر شبگرد است و به ندرت می توان او را در طبیعت دید. با نصب دوربین های تله ای در منطقه نیکشهر می توان اطلاعاتی در مورد جمعیت، پراکنش و رفتارهای اکولوژیکی این گونه جهت برنامه های حفاظتی بدست آورد.

پورمردان در مورد گونه خرس سیاه بلوچی در استان افزود: خرس سیاه بلوچی که در گویش مردم بلوچستان با نام های «مم» و «حرس» شناخته شده یکی از شاخص ترین گونه های حیاط وحش در جنوب استان است خرس سیاه آسیایی دارای جثه متوسط در میان گونه های دیگر خرس است که روی قفسه ی سینه اش لکه سفیدی به علامت V. نقش بسته است. طول بدن این جانور با عنایت به شرایط محیطی و نوع تغذیه ای که انجام می دهد متغیر بوده و از ۱۳۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است. مهم ترین منبع غذایی این گونه خرماست که ۸۵ درصد رژیم غذایی آنرا در برمی گیرد. میوه های باغی هم در درجه دوم است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان بلوچستان در مورد وضعیت حفاظت و تعارضات این گونه با جوامع محلی اظهار داشت: IUCN این گونه را در لیست گونه های در خطر انقراض و در رده ی صدمه پذیر قرار داده است.

به علت خشکسالی، بیشتر زیستگاه های جنگلی خرس سیاه از بین رفته و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی در زیستگاه های این گونه افزایش یافته است و گاهی شاهد تقابل مردم محلی و خرس سیاه در بعضی از مناطق هستیم.

برچسب ها:,