ابراز بی اطلاعی کلانتری از طرح های انتقال آب بودجه ۹۹

به گزارش باغ من ایسنا/خوزستان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که ۱۵ طرح انتقال آب در ردیف بودجه سال ۹۹ قرار گرفته است و نقش سازمان محیط زیست در این خصوص چه بوده است؟ اظهار داشت: از بودجه خبری نداریم. ما در تعیین ردیف بودجه دخالتی نداریم و وظیفه ما تنها ارزیابی زیست محیطی است.
عیسی کلانتری چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار نمود: طبق اعلام اداره کل هواشناسی خوزستان، احتمال ایجاد سرچشمه های جدید گرد و غبار وجود دارد. این احتمال هست اما اولویت نخست ما، مهار سرچشمه های فعال است.
وی اضافه کرد: به سبب اینکه فشاری که بر خاک و منابع طبیعی خوزستان وارد می شود بیشتر از توان این خاک است، احتمال دارد در آینده سرچشمه های جدید گرد و غبار ایجاد شوند. همین طور تعداد دام های خوزستان بیشتر از سه برابر پتانسیل مراتع این استان است که باید جهت رفع این مشکلات اقدام گردد.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در کنار تثبیت مناطق شناسایی شده کانون گرد و غبار، باید منابع طبیعی استان خوزستان نیز حفظ شود.
کلانتری با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ایجاد کانون های جدید گرد و غبار عنوان کرد: مطالعاتی که در زمینه مقابله با گرد و غبار خوزستان انجام شده، کامل نیست. این مطالعات باید تکمیل شوند تا طبق برنامه کار نماییم.
وی با اشاره به اینکه تامین آب نقاط مورد نیاز در جلوگیری از وقوع غبار نمکی موثر است، اظهار داشت: حق آبه طبیعت در مصرف آب باید در نظر گرفته شود. ما زمانی به طبیعت حق آبه داده ایم که دیگر بخش ها سیراب شده بودند؛ این روش یکی از غلط ترین راه هابی است که در ایران اجرا می شود.
کلانتری افزود: خوشبختانه با تشکیل شورای عالی تالاب ها، تابحال حق آبه ۳۸ تالاب تعیین شده است و تا آخر سال حداقل حق آبه ۵۰ تالاب دیگر نیز مشخص می شود تا وزارت نیرو مانند بخش کشاورزی، حق آبه تالاب ها را نیز بدهد تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که ۱۵ طرح انتقال آب در ردیف بودجه سال ۹۹ قرار گرفته است و نقش سازمان محیط زیست در این خصوص چه بوده است؟ اظهار داشت: از بودجه خبری نداریم. ما در تعیین ردیف بودجه دخالتی نداریم و وظیفه ما تنها ارزیابی زیست محیطی است.
وی درباب مصوب شدن طرح انتقال آب بهشت آباد در شورای عالی آب، بیان کرد: ارزیابی محیط زیستی این طرح هنوز تصویب نشده است. شورای عالی آب تصمیم می گیرد که آب از جایی بجای دیگر انتقال یابد و این وظیفه سیاست گذار کلان است اما این تصمیم زمانی اجرا می شود که مطالعات زیست محیطی انجام و بودجه تامین گردد.
کلانتری اظهار داشت: کلان طرح تصویب شده اما تا زمانی که ارزیابی زیست محیطی طرح بهشت آباد تصویب نشود، این طرح اجرا نمی گردد.

منبع: