فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان: ۵۶ میلیون مترمربع اراضی طبیعی استان سمنان رفع تصرف شد

به گزارش باغ من فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان از رفع تصرف ۵۶ میلیون متر مربع اراضی طبیعی استان طی ۱۰ ماهه گذشته از سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: ۷۲ پرونده در این حوزه مفتوح شد.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به عملکرد حوزه حفاظت از منابع طبیعی استان سمنان و بیان اینکه گشت های مراقبتی از عرصه های طبیعی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه اول سال ۹۸ میزان کشفیات قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی به ۴۶ هزار کیلوگرم رسیده است.
وی با اشاره به اینکه ۴۸ نفر در این راستا دستگیر و ۴۲ خودرو توقیف شده است، اضافه کرد: ضمن بررسی اولیه پرونده آنها به مراجع قضائی ارسال شده که برابر با قانون با این متخلفان برخورد می شود.

۹۵ درصد حریق عرصه های منابع طبیعی عامل انسانی دارند
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بابیان اینکه بخش عمده ای از کشفیات قاچاق در حوزه قاچاق چوب بخصوص چوب های جنگلی و درختان تاغ، بلوط و گز است، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه نخست سالجاری ۲۳ هزار کیلوگرم چوب تاغ، پنج هزار و ۱۲۰ کیلوگرم چوب جنگلی، چهار هزار و ۸۰۰ کیلوگرم چوب گز و ۱۰ تن ریواس در حوزه قاچاق گیاهان دارویی در استان کشف شده است.
ابوطالبی در ادامه با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد از حریق عرصه های منابع طبیعی استان سمنان عامل انسانی دارند، خاطرنشان کرد: تابحال ۱۹ فقره حریق در عرصه های منابع طبیعی رخ داده که بخش عمده آنها در مراتع بوده است.
وی با اشاره به پوشش گیاهی مناسب در جنگل ها و مراتع استان سمنان بیان نمود: از آغاز سالجاری تابحال ۵۵ هکتار از مراتع استان گرفتار حریق شده که این آمار در مقایسه با سال های گذشته رو به کاهش گذاشته است.

رفع تصرفات غیرقانونی به اراضی ملی
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تاکید بر اینکه از آغاز سالجاری ۵۶ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۶۰۰ مترمربع رفع تصرفات از اراضی ملی محقق شده است، خاطرنشان کرد: ۷۲ فقره پرونده رفع تصرفات در استان مفتوح شده که ۱۰۰ درصد تصرفات غیرقانونی در این پرونده ها خوشبختانه به خلع ید انجامیده است.
ابوطالبی بابیان اینکه تشدید گشت مراقبت، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی برای عموم مردم، برگزاری گشت های مشترک با عوامل انتظامی ازجمله اقدامات مهمی است که در طول سال از جانب این منابع طبیعی اجرایی می شود، اظهار داشت: تقویت طرح های پیشگیرانه در جهت حفاظت از عرصه های منابع طبیعی و پیشگیری از قاچاق با حمایت مراجع قضائی در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به حضور بموقع و فعال کارکنان حفاظت در جهت تحقق این هدف بیان نمود: تلفن گویای ۱۵۰۴ این سازمان به صورت ۲۴ ساعته در طول شبانه روز پاسخگوی عموم مردم است و همگان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف و رخدادی مراتب را به این سامانه گزارش دهند.

برچسب ها:, ,