سازمان هواشناسی هشدار داد رگبار باران در ۲ استان و تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در ۳ استان

باغ من: سازمان هواشناسی کشور با صدور دو آگهی از رگبار باران در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان آگاهی داده است. همین طور برمبنای آگهی این سازمان از امروز (۱۲ تیر)، وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سه استان کشور تشدید می شود.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در آگهی نارنجی سازمان هواشناسی آمده است که امروز (۱۲ تیر) رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقت، گاهی گرد و خاک و کاهش دید در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان پیش بینی می شود. بدین جهت آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی و مسیل ها، وزش باد شدید، وقوع صاعقه و در بعضی نقاط گرد و خاک دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در ادامه سفارش کرده است که از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها وصعود به ارتفاعات این مناطق خودداری شود.

این سازمان در آگهی زرد دیگری از وزش باد شدید و خیزش موقت گرد و خاک خصوصاً در ساعات بعد ازظهر و اوایل شب در بعضی از استان های کشور آگاهی داده است.

بر اساس این آگهی امروز (۱۲ تیر) این شرایط جوی در استان های خراسان رضوی، سمنان، قزوین، البرز، جنوب تهران، اصفهان و نیمه شرقی یزد پیش بینی می شود و فردا (۱۳ تیر) نیز در خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، قزوین، البرز، اصفهان و نیمه شرقی یزد تداوم دارد.

وزش باد شدید روز شنبه (۱۴ تیر) نیز در استان های خراسان رضوی، یزد، سمنان، قم و اصفهان پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی در ادامه آگهی خود تاکید کرده است که احتمال لطمه به سازه های موقت و گلخانه ها، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیا سبک، شکستن سرشاخه درختان و احتمال کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد. بدین جهت سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها محکم شوند.

در ادامه سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بادهای ۱۲۰ روزه از امروز (۱۲ تیر) تا روز دوشنبه (۱۶ تیر) در استان های خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان آگاهی داده و سفارش کرده است که در ترددهای جاده ای احتیاط و از حضور غیرضروری در فضای باز خودداری شود همین طور طی این مدت احتمال لطمه به سازه های موقت و گلخانه ها و سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیا سبک وجود دارد.

منبع: