انتشار اسامی خودرو های آلاینده از طرف محیط زیست

سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت به تشریح خودروهایی پرداخت که کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بوده اند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت برای نخستین بار از طرف مرکز هوا تغییر اقلیم تدوین شده و در آن اطلاعات مربوط به آزمون های آلایندگی ای که در طول سال بر انواع وسایل نقلیه تولیدی و وارداتی کشور طی پروسه نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست انجام گرفته، درج شده است. جلد اول این کتابچه حاوی اطلاعات آزمون های انجام گرفته در سال های ۹۷ و ۹۸ است. این کتابچه مقرر است به صورت سالانه تهیه و تدوین شود.

برمبنای اطلاعات آزمون های صورت گرفته یاد شده در این کتاب، محصولات تولیدی شرکت های کرمان موتور و زامیاد در سال ۹۸ به ترتیب کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بودند.

همین طور برمبنای آمار ارائه شده در این کتابچه به استناد نمونه برداری های صورت گرفته، در بین خودرو های پر تیراژ تولید داخل، خودرو های وانت ریچ، تولیدی شرکت زامیاد و پژو ۲۰۶ اس دی با موتور TU۵ به ترتیب بیشترین و پایین ترین میزان انتشار آلاینده ناکس (NOx) را دارا هستند.

در آلاینده هیدروکربن نسوخته نیز وانت دو گانه سوز زامیاد بیشترین مقدار میانگین را داراست و کمترین این میزان آلایندگی مربوط به خودرو های وانت ریچ و پژو پارس دو گانه سوز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، از لحاظ آلاینده منواکسید کربن نیز بیشترین میزان متوسط آلودگی مزبوط به وانت ریچ است و خودروی سمند EF۷ پایین ترین میزان آلودگی دراین زمینه را دارد.