معاون محیط زیست اعلام کرد؛ وجود ۲ میلیون هکتار کانون بسیار بحرانی ریزگرد در کشور

به گزارش باغ من معاون محیط زیست از شناسایی ۲ میلیون هکتار کانون ریزگرد داخلی و ۳۵۰ میلیون هکتار کانون خارجی اشاره نمود و اظهار داشت: ۴۰ درصد از تالابهای کشور تبدیل به کانون ریزگرد شده اند.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، مسعود تجریشی معاون سازمان حفاظت از محیط زیست در نشست خبری این سازمان به مناسبت هفته محیط زیست با رونمایی از پوستر این هفته گفت: سال ۹۷ کارگروهی در سازمان محیط زیست موظف شد برنامه هایی را با رویکرد اقتصاد مقاومتی به دولت ارائه کند و با جمع آوری گزارش های وضعیت آب، فرونشست، آلودگی هوا، تالاب ها از کارگروه های ملی این حوزه ها درخواست کردیم که گزارشی برای بهبود وضع موجود ارایه کنند. پس از جمع آوری گزارش ها متوجه شدیم چالش های زیست محیطی ما فراتر از تصور و بهم پیچیده با دیگر حوزه ها است.وجود ۳۰ میلیون تن پسماند صنعتی و خطرناک در کشورتجریشی گفت: هم اکنون حدود ۳۰ میلیون تن پسماندهای صنعتی و خطرناک در کشور نیازمند نظارت است و در این سامانه مبدا و مقصدها مشخص شده است و متوجه شدیم مخازن دفن ما گرفتار مشکل است.ایجاد سامانه پایش آنلاین صنایعبه گفته وی یک سامانه پایش با کمک وزارت صمت طراحی شده است که ۱۰۰ هزار صنعت در این سامانه دارای هویت شده و میزان آلایندگی های زیست محیطی شان اندازه گیری خواهند شد. تجریشی اظهار داشت: به دنبال این هستیم که این سامانه به یک سامانه پایش آنلاین تبدیل گردد. وی افزود: برای حل مساله آلودگی هوا در سال ۹۷، ۱۳ دانشگاه در ۹ شهر مطالعاتی داشته اند و می توانیم بگوییم که حل معضل آلودگی هوای کلانشهرهای مان راه حل پیدا شده است.کاهش میانگین زمان پاسخگویی به ارزیابی های محیط زیستی به ۴ ماهتجریشی اظهار داشت: برای حل معضل ارزیابی های زیست محیطی در ابتدا کوشیدیم با صنایع اعتماد ایجاد نماییم و بگوییم محیط زیست خط قرمز ماست و همین طور کوشیدیم انجام ارزیابی ها را به گردن دستگاهها بیاندازیم و توانستیم سال قبل میانگین پاسخگویی را به ۴ ماه برسانیم. و این پاسخ سریع سبب شده است که بهانه ای به دست صنایع ندهد که بدون ارزیابی مبادرت به فعالیتی داشته باشند و ما هم کمکشان می نماییم که پیشرفتشان را باتوجه به فاکتورهای محیط زیستی پیش ببرند.۲ میلیون هکتار کانون ریزگرد داخلی و ۳۵۰ میلیون هکتار کانون خارجی شناسایی شده استوی درباره وضعیت کانون های ریزگرد اظهار داشت: ۲ میلیون هکتار کانون بسیار بحرانی در داخل کشور و ۳۵۰ میلیون هکتار کانون در خارج شناسایی شده است و در ۳ سال اخیر بالای ۴۵۰ میلیون یورو منابع تزریق کرده است. تجریشی اظهار داشت: بر طبق نتایج مطالعات برنامه اقدام و عمل در آوردیم و با نظارت و پایش به نمایندگی دولت این پروژه ها را جلو بردیم. و به سمت این رفتیم بدون وابستگی به اعتبارات دولتی طرحی را در اقتصاد مقاومتی تعریف کردیم.۴۰ درصد کانون های ریزگرد مربوط به تالاب های خشک شده استمعاون محیط زیست اظهار داشت: ۴۰ درصد از کانون های بحرانی ما در زمینه تالاب هاست و مقرر است با وزارت نیرو تمامی این کانون ها نیازسنجی آبی شود و وزارت نیرو باید تعهد کند که تامین حقابه را انجام دهد.تالاب صالحیه کانون عمده ریزگردهای تهرانوی افزود: تالاب صالحیه از اولویت های ماست چون عمده کانون های ریز گردهای تهران از این سمت است و با کمک صندوق ملی محیط زیست از جریان آب های سرگردان را به تالاب برسانیم.
تجریشی اظهار داشت: مطالعات کانون های بین المللی سال قبل به انتها رسیده است و با سازمان های بین المللی در رابطه با این مساله با کمک وزارت خارجه تهیه کرده ایم و سازمان ملل را موظف خواهدنمود که از ظرفیت های خود برای کنترل گرد و غبار استفاده نماید.مالچ های دوستدار محیط زیست جایگزین مالچ های نفتی می شودوی اضافه کرد: ۵۰ سال در کشور مالچ پاشی می کردیم اما ۳ سال پیش مجلس مصوب کرد مالچ های دوستدار محیط زیست جایگزین شوند و از به ترتیب برای ارزیابی و ایجاد دستور العمل اقدام شد. و ۳ نوع مالچ مناسب شناسایی شد و در چند نقطه کانونی حاد ریزگرد در یزد آزمایش کردیم و ارزیابی ها نشان داد یک مورد از این ۳ نوع مالچ تولیدی؛ تمام تست ها را طی کرده و موفق بوده است و با صندوق ملی محیط زیست صحبت شده تا سرمایه گذاری نماییم تا نخستین مالچ غیر نفتی مورد بهره برداری قرار بگیرد. معاون محیط زیست تصریح کرد: علاوه برا این مالچ غیر نفتی تمامی پالایشگاه های کشور قول داده اند، ظرف یک تا دو سال آینده خط تولید شان را به سمت مالچ های نفتی دوستدار محیط زیست ببرند. و از آنجایی که در آینده باتوجه به افزایش روند خشکسالی به مالچ بیشتر احتیاج داریم، این مالچ ها به کمک ما می آید. درحال تکمیل…

منبع: