آزادسازی زمینهای مهرآباد دماوند به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان

باغ من: روز گذشته با احکام قضایی ۶۰ هزار متر مربع از اراضی مهرآباد دماوند به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان از دست زمین خواران آزاد شد.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، ارزش افزوده زمین در استان تهران، این منطقه را به کانون زمین خواری تبدیل نموده است؛ بطوریکه خردادماه امسال استان تهران رتبه دوم را بعد از فارس در رفع تصرف از اراضی ملی به خود اختصاص داد.
روز گذشته نیز ۶۰ هزار متر مربع از اراضی ملی پلاک مهم مهرآباد دماوند با ۱۰ حکم مجزای حقوقی و قانونی و همکاری و تعامل دستگاه قضایی و دادستانی شهرستان دماوند آزاد شد. این خبر را خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ اعلام نمود و اظهار داشت: ارزش اراضی آزاد شده بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان است و پلاک مهرآباد از مرغوب ترین و بهترین پلاک های زمین در شرق استان تلقی می شود.
آماری که از تصرف زمین های ملی و دولتی در خردادماه ارائه شده، استان فارس با ۴۷ مورد را در رتبه اول زمین خواری قرار می دهد و جایگاه دوم به استان تهران با ۴۱ مورد تعلق می گیرد. استان های فارس، ایرانشهر و تهران در اردیبهشت امسال نیز به ترتیب بالاترین رفع تصرف را داشتند. همین طور آمار گویای آنست که برمبنای باب جدیدی که به وجود آمده استان های کویری و جنوبی هدف زمین خواران شده است.
مناطق لواسان و دماوند بطور معمول در تیررس زمین خواران قرار دارد. بیش از ۸۰ درصد اراضی دماوند، ملی و موات است و بطور دائم هدف دست اندازان به انفال عمومی قرار می گیرد. بیشترین تصرفات نیز در منطقه رودهن انجام می شود.
افرادی که از نقاط مختلف برای خرید زمین یا ویلا وارد دماوند می شوند غالبا اطلاع چندانی از اسناد دولتی و زمینهای ملی ندارند و بنا بر این برخی افراد با سوءاستفاده از این مساله به تفکیک و فروش زمینها به این افراد می پردازند. وزارت راه و شهرسازی همیشه به مردم سفارش می کند حتی برای سندهای تک برگ با مدیریت و کنترل اداره ثبت، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، املاک را خریداری کنند.
البته یگانهای حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن و یگان حفاظت محیط زیست با موارد زمین خواری برخورد می کنند. دراین زمینه شهروندان می توانند بوسیله تلفن ۱۶۵۶ ارتباط مستقیم با کارشناسان انتظامی برقرار کنند و در جلوگیری از وقوع هرگونه تعرض به اراضی ملی با پلیس پیشگیری نیروی انتظامی همکاری و همیاری داشته باشند.

منبع:

برچسب ها:, , ,