تحویل اولین نمونه های سلولی یوزپلنگ ایرانی

به گزارش باغ من، در جهت مطالعه، شناسایی و محافظت از منابع ژنتیکی کشور، تفاهمنامه همکاری مشترک میان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست معاونت محیط زیست طبیعی منعقد گردید.
به گزارش باغ من به نقل از مهر، در جهت مطالعه، شناسایی و محافظت از منابع ژنتیکی کشور و بهره مندی متقابل از ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی، تفاهمنامه همکاری مشترک میان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست معاونت محیط زیست طبیعی با حضور حسن اکبری و رضا آذربایجانی منعقد گردید. حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در حوزه محیط زیست ۷۰ درصد جمعیت گونه برجسته ای مثل آهو را از دست دادیم و آن چیزی که پرارزش است تنوع درون جمعیتی یک گونه است. وی عنوان داشت: یک نواختی درون جمعیتی بعضی گونه ها سبب شده که نتوانیم بعضی گونه ها را نجات دهیم. اکبری اظهار داشت: در محیط زیست هم تقریبا کمتر از دو دهه است که به سمت ژنتیک حفاظت رفته ایم و باید در حوزه بعضی مسائل ژنتیکی هم وارد مقوله حفاظت ژنتیک شویم. وی خاطرنشان کرد: تا جایی که می شود باید منابع ژنتیکی کشور را ذخیره نماییم و با عقد تفاهمنامه با این مرکز که یک مرکز تخصصی هست و با یک پیشینه خوبی فعالیتش را آغاز کرده است در سطح وسیعی تلاش نماییم که فعالیت ها را در بخش ژنتیکی انجام بدهیم. اکبری اظهار داشت: تلاش ما بر آن است که نمونه هایی که دریافت خواهیم کرد را برای نگهداری به این مرکز ارسال نماییم. وی عنوان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه اجرایی نظارتی هست و نیاز هست که دو دستگاه با نشست های فنی همکاری ها را گسترش بدهند تا در محافظت از منابع زیستی کشور بتوانیم موفق تر عمل نماییم. وی ادامه داد: هدف از انعقاد این تفاهمنامه، همکاری در زمینه شناسایی، حفاظت و احیای منابع ژنتیکی، بهره مند شدن از ظرفیت ها و توانمندی های متقابل دو دستگاه از قبیل: منابع انسانی، امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه ای، بانکهای اطلاعاتی، نمونه های زیستی و فضای فیزیکی است. اکبری عنوان کرد: ارتقا دانش و آگاهی طرفین در زمینه محافظت از منابع ژنتیکی، فراهم نمودن امکان دسترسی و دستیابی به اطلاعات مرتبط طرفین برای کارشناسان از دیگر موارد این تفاهمنامه است. وی عنوان کرد: اقدامات مشترکی مانند ایجاد بانک نمونه های سلولی حیات وحش کشور، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک در مورد حفاظت و احیای گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور در طول مدت این تفاهمنامه اجرا خواهد شد. رضا آذربایجانی، سرپرست مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ضمن ابراز خرسندی از آغاز همکاریهای دو مجموعه اظهار داشت: بین سازمان حفاظت محیط زیست و این مرکز قبلاً تعاملاتی وجود داشت، ولی ما علاقه مند به توسعه همکاری ها با این سازمان با عنایت به هدف مشترکی که در زمینه محافظت از ذخایر زیستی وجود دارد، هستیم.

ایشان در ادامه اضافه کرد: شکل گیری این مرکز بر مبنای نیاز جامعه بزرگ زیست فناوری و کمبودهایی که در کشور در این حوزه وجود داشت بر مبنای دستور مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی انجام پذیرفت. و بدین منظور بانکهای زیستی چهارگانه مرکز بر مبنای استانداردهای بین المللی برای تهیه و عرضه نمونه های زیستی و محافظت از آنها افتتاح شد. این مرکز که در پانزدهمین سال فعالیت خود قرار دارد توانسته است نمونه های زیستی استاندارد و شناسنامه دار با کمترین هزینه را در اختیار محققان قرار دهد. آذربایجانی همینطور بیان نمود: در این مرکز کلکسیون های مختلف و پرارزش از نمونه های جانوری، گیاهی و میکروارگانیسم ها مانند گاو گلپایگانی، سیستانی، اسبچه خزری تا پلنگ ایرانی وجود دارد که خیلی از موارد اشاره شده در معرض خطر انقراض شدید هستند و یا در حوزه گیاهی نمونه های ارزشمندی از سراسر کشور جمع آوری و در بانک گیاهی این مرکز نگهداری می شود. سرپرست مرکز ضمن تاکید به ضرورت همکاری دستگاههای ذیربط جهت محافظت از ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور اظهار داشت: حفظ و نگهداری این ذخایر پرارزش یک وظیفه ملی است و این مرکز با عنایت به امکانات و توانمندی هایی که دارد از هرگونه همکاری با سازمان ها و ارگان ها در این امر خطیر استقبال می کند. شایان ذکر است در حاشیه این برنامه و بعنوان نخستین اقدام نمونه های سلول جنسی یوز برای حفاظت بهینه تحویل مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور شد. او همینطور اضافه کرد: هزینه محافظت از ذخایر زیستی با استانداردترین روش ها و کنترل کیفی های لازم بسیار بالا است. بنابراین این امر نیازمند هم افزایی با مراکز و سازمان های دست اندار کار است و سازمان حفاظت محیط زیست که یکی از متولیان مهم محافظت از ذخایر زیستی است در خیلی از زمینه ها می تواند به این مرکز کمک نماید. سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اذعان کرد: علاوه بر مبحث حفاظت یکی از مواردی که مورد تاکید سازمان حفاظت محیط زیست و بندهای تفاهمنامه هم است احیای گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور همچون یوزپلنگ ایرانی، گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، هوبره، پلنگ، خرس سیاه آسیایی، تمساح پوزه کوتاه (گاندو) و … است. بحث احیای دام های بومی مانند گاو گلپایگانی در بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز از سالهای گذشته شروع شده است و آمادگی در این حوزه هم وجود دارد.

منبع: