گیاهان چگونه خشکسالی را مدیریت می کنند؟

باغ من: خراسان رضوی در دنیایی که آب وهوا بطور فزاینده ای غیرقابل پیش بینی است، درک چگونگی سازگاری و بقای گیاهان بسیار مهم می شود.
به نقل از ارث، تحقیق جدید از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس ایالات متحده مشخص کرد که چگونه گوجه فرنگی از ریشه های خود برای جیره بندی آب در وضعیت خشکسالی استفاده می نماید که نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در تحقیقات کشاورزی و راهبردهای بالقوه انعطاف پذیری محصول است.
در مرکز این کشف، ماده ای به نام سوبرین، پلیمری آب گریز نهفته است. سوبرین نقش مهمی در نحوه مدیریت منابع آب توسط گیاهان در تنش دارد. بطور معمول، در خشکسالی، ریشه های گیاه، سابرین تولید می کنند تا از جریان آب به سمت بالا و به سمت برگ ها پیشگیری کند. این مکانیسم حیاتیست برای اینکه آبی که به برگ ها می رسد به سرعت تبخیر می شود. گیاهان بدون سوبرین، از دست دادن آب قابل توجهی را متحمل خواهند شد.
در صورتیکه سوبرین برای گیاه شناسان جدید نیست، تولید آن در گیاهان گوجه فرنگی یک مورد منحصر به فرد را ارائه می دهد.
در بیشتر گیاهان، سوبرین توسط سلول های اندودرمی در عروق داخلی ریشه تولید می شود. این مطالعه نشان داد که بدون این لایه محافظ، گیاهان گوجه فرنگی مقاومت کمتری نسبت به تنش آبی نشان می دهند.
با بوجودآوردن اثربخشی سوبرین در یک محیط کنترل شده، مرحله بعدی شامل آزمایش میدانی است.
پروفسور برادی و گروهش قصد دارند از این دانش برای بهبود تحمل به خشکی در گوجه فرنگی بهره گیرند که می تواند شیوه های کشاورزی را متحول کند.
برادی اظهار داشت: ما درحال کار بر روی این یافته ها و قرار دادن آن در مزرعه بوده ایم تا بتوانیم گوجه فرنگی ها را نسبت به خشکی مقاوم تر نماییم.
این مطالعه در مجله Nature Plants انتشار یافته است.

منبع:

برچسب ها:,