قالیباف در جلسه علنی مجلس: ۸۰درصد عامل آلودگی هوا در کلان شهرها خودرو ها وموتورسیکلت ها هستند

به گزارش باغ من، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۸۰ درصد عامل آلودگی هوا در کلان شهرها، خودرو ها و موتورسیلکت ها هستند و مجلس در یکی از جلسات نظارتی خود، این مورد را بررسی خواهد نمود.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، حجت الاسلام «علیرضا سلیمی» در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی اظهار نمود: بر مبنای قانون هوای پاک، برای دستگاههای مختلف وظایفی در نظر گرفته شده اما برخی دستگاه ها، به وظایف خود عمل نمی کنند.
وی اضافه کرد: ده ها دستگاه متولی اجرای قانون هوای پاک هستند و انتظار می رود مجلس این مورد را بررسی کند و دستگاههای مسؤول به مجلس گزارش دهند که تا چه حد، این قانون را اجرایی کرده اند.
نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: جای تأسف دارد که قانون هوای پاک، روی زمین مانده و متأسفانه اینروزها در کلان شهرها مردم بشدت از آلودگی هوا در رنج و ناراحتی هستند؛ متأسفانه در لایحه بودجه سال آینده اعتباری برای اجرای قانون هوای پاک و مقابله با آلودگی هوا در نظر گرفته نشده است.
مجلس و دولت باید به موضوعات در ارتباط با آلودگی، توجه کنند
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر، اظهار نمود: برای ادامه حیات، یکی از موضوعات بسیار مهم، مسئله محیط زیست است و مجلس و دولت باید به موضوعات در ارتباط با آلودگی هوا، آلودگی آب و خاک توجه نمایند.
وی اضافه کرد: در قانون ساماندهی صنعت خودرو، مجلس تصویب کرد که اگر ماشین یا موتورسیکلت خارج از رده ای وجود نداشت، با دریافت پول میتوان تولید را ادامه داد؛ هم اکنون سوال ما اینست که آیا به واقع این گونه است و ما موتورسیکلت و ماشین اسقاطی در کشور نداریم؟
قالیباف اظهار داشت: ۸۰ درصد عامل آلودگی هوا در کلان شهرها، خودرو ها و موتورسیکلت ها هستند و استاندارد نبودن سوخت، از موضوعات مهم دیگری است که منجر به آلودگی هوا شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: حتما مجلس در یکی از جلسات نظارتی خود از دستگاههای مسؤول دعوت به عمل می آورد تا مقوله اجرای قانون هوای پاک و آلودگی هوا مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد.

منبع: