فرشیدی: میزان مبتلا شدن به مالاریا از صفر به 10 هزار نفر رسید

به گزارش باغ من، معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: میزان مبتلا شدن به مالاریا از اعداد صفر و زیر هزار، به ۱۰ هزار نفر رسید.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، حسین فرشیدی در مراسم اختتامیه هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تهران در محل سالن قلم مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران در تهران گفت: بر مبنای برنامه ریشه کنی مالاریا امروز باید همچنان موارد ابتلاء به این بیماری در عددهای صفر یا زیر هزار سیر می کرد اما حالا می بینیم که در مدت یک سال ارقام به ۱۰ هزار [نفر] رسیده و بیماران بستری می شوند.
وی با اشاره بر این که افزایش موارد مبتلا به مالاریا در کشور به سبب تغییر اقلیم است، گفت: نتایج ناشی از تغییر اقلیم همینطور سبب افزایش موارد ابتلاء به برخی بیماریهای دیگر نظیر آسم و موارد مشابه هم شده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: افزایش دما به صورت مستقیم بر بیماریهای مختلف خصوصاً بیماریهای قلب و عروق ارتباط دارد و سبب مرگ و از کار افتادگی می شود.
فرشیدی با اعلان اینکه این چالش نه فقط برای کشور ما بلکه در اغلب کشورها دیده می شود، اظهار داشت: اگر احتیاج به اقدامی برای تغییرات اقلیم باشد، یک کشور، یک منطقه و یا یک قاره به تنهایی نمی تواند انجام دهد بلکه همه باید دست به دست هم دهند چون که مشکل سلامت کل بشر است و باید همه در کنار هم برای حفظ سلامتی انسان کمک کنند.
وی افزود: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخشی در رابطه با تغییرات اقلیم به وجود آمده است تا بتواند بر مبنای اسناد و ظرفیتهای علمی در این زمینه عمل کند.
معاون وزیر بهداشت افزود: همه سازمان های درگیر این چالش، نظیر وزارت بهداشت، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و… باید در کنار هم کار کنند تا بتوانیم اتفاقات و نتایج آنرا کاهش دهیم.
فرشیدی با اعلان اینکه بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت سالانه ۱۳ میلیون نفر مرگ به خاطر عوامل محیطی در جهان مطرح است، اظهار داشت: آمار مرگ و میر در سطح دنیا درحال افزایش است.
وی افزود: ۶ میلیارد نفر در مناطقی از دنیا زندگی می کنند که مستعد نتایج تغییرات آب و هوایی است که کشور ما هم جز این مناطق است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: دانشمندان سال ها پیش شرایط امروز را پیش کرده بودند و تذکرات لازم را داده بودند.
فرشیدی اضافه کرد: بارش ایران یک سوم میانگین جهانی است اما سه برابر میانگین جهانی تبخیر دارد، همینطور سه برابر میانگین سرانه جهانی بیابانی و یک سوم سرانه جهان جنگل در کشور وجود دارد.
وی افزود: ۷.۵ میلیون هکتار نقاط داغ بیابانی در کشور، نرخ بالای فرسایش خاک و فراوانی رویدادهای آب و هوایی شدید مثل سیل، خشکسالی، حریق جنگلها ایران را در مقابل تغییرات اقلیم بسیار صدمه پذیر کرده است.
معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: عوامل بسیار مختلفی ناشی از تغییرات اقلیم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت انسانی تاثیر دارد.
فرشیدی اظهار داشت: آن چه در سالهای اخیر مشاهده می نماییم، به دست انسان رقم خورده و الان باید برای هر اقدام یک پیوست سلامت به آن اضافه شود تا بتوان کاری انجام داد تا وضع از این که هست بدتر نشود.

منبع: