تشدید بارش در ۱۷ استان

باغ من: سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در ۱۷ استان و احتمال وقوع سیلاب همین طور وزش باد نسبتا شدید تا شدید در هفت استان هشدار داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایدارهای محلی آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید دوشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، نیمه غربی مازندران، زنجان، قزوین، دامنه و ارتفاعات استانهای تهران و البرز، سه شنبه (اول خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، البرز، قزوین، تهران، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات استان های کردستان، گلستان و سمنان، شمال مرکزی، نیمه شمالی همدان و نیمه غربی قم و چهارشنبه (۲ خردادماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، غرب قم، شمال غرب اصفهان و نیمه شمالی استان های خراسان شمالی و سمنان پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست.

به سفارش سازمان هواشناسی پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از جابجایی با گلایدر و هواپیماهای سبک، خودداری از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و خصوصاً در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های همرفتی آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، مه، وزش باد شدید موقت، در بعضی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ دوشنبه در کردستان، کرمانشاه، همدان، شمال مرکزی، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، سه شنبه در کردستان، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قم، غرب و شمال اصفهان و چهارشنبه در کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال شرق خوزستان، اصفهان، قم، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی پیش بینی می شود.

حاکمیت این شرایط آب و هوایی پنج شنبه (۳ خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، قم، مرکزی، لرستان، نیمه شمالی اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و جمعه در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، مرکزی، شمال همدان، قم، سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال اصفهان دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی اشاره نمود.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی سفارش می کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد گردوخاک دوشنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان، سه شنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شرق کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، چهارشنبه در یزد، فارس، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، سیستان و بلوچستان، پنج شنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی سمنان، فارس و غرب یزد و جمعه در فارس، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان دور از انتظار نیست.

در این وضعیت جوی کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال وجود دارد بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای کوه نوردی، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها سفارش می کند.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.