رکورد ۱۷۰ ساله میانگین دمای زمین شکسته شد

باغ من: به گزارش باغ من، بر مبنای تازه ترین گزارش سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک، میانگین افزایش دمای جهانی در ۱۲ ماه گذشته یعنی در فاصله ماه های ژوئن ۲۰۲۳ تا می ۲۰۲۴ از ۱.۵ درجه سانتی گراد هم فراتر رفته است.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا و بنابر اعلام این نهاد ناظر بر تغییرات اقلیمی، این بالاترین دمای ثبت شده زمین از زمان ثبت رکوردهای اقلیمی است.
بر طبق این گزارش، میانگین جدید دمای زمین در ۱۲ ماه گذشته ۰.۷۵ درجه سانتی گراد بالاتر از میانگین ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ و ۱.۶۳ درجه سانتی گراد گرمتر از ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ است.
سازمان جهانی هواشناسی هم با بازنشر قسمتهایی از این گزارش در صفحات مجازی خود، عنوان کرده است: شوکه کننده است اما حیرت انگیز نیست که ما به این دوره ۱۲ ماهه رسیده ایم. در حالیکه این توالی ماه های رکوردشکنی در نهایت قطع خواهد شد، اما تغییرات آب و هوایی همچنان باقی است و هیچ نشانه ای از تغییر در چنین روندی وجود ندارد.
این سازمان افزوده است: در پشت این آمار یک حقیقت آشکار نهفته است که ما به خطر می افتیم، تریلیون ها ضرر اقتصادی، میلیونها زندگی بهم ریخته و تخریب اکوسیستم های گرانبها از نتایج این تغییرات [در زمین] است.
سازمان جهانی هواشناسی تصریح کرده است: هدف متوقف کردن افزایش دما در توافق پاریس هنوز زنده است. باید به خاطر داشته باشیم، این موضوع، به افزایش طولانی مدت دما در طول دهه ها اشاره دارد، نه برای دوره یک تا پنج ساله. نقض موقت این توافق به مفهوم از بین رفتن دائم هدف نیست؛ اما میتوان انتظار داشت که تعدد رخداد افزایش موقتی از سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد بیشتر شود.

برچسب ها:, , ,