مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران: وضعیت دفن زباله در مرکز دفن آرادکوه مورد تأیید محیط زیست نیست

به گزارش باغ من مدیرکل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: وضعیت انباشت و دفن ناقص زباله در مرکز دفن آرادکوه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نیست و این مورد از راه ریاست جمهور هم پی گیری شده است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، بامداد امروز با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و تعدادی از مدیران استانی، از اقدامات صورت گرفته در محور فرودگاه امام و شهر لبنی میهن، کشتارگاه زربال، تصفیه خانه اسلامشهر و مرکز دفن زباله آراد کوه بازدید و سیستم تصفیه پساب یک واحد صنعتی در اسلامشهر راه اندازی شد.
کیومرث کلانتری در انتها این بازدید و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مبحث شناسایی کانون های ایجاد کننده بوی نامطبوع محور تهران- قم از دو سال پیش به صورت جدی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری و فرمانداری های منطقه قرار گرفت، اضافه کرد: حدود ۲۸ کانون ایجاد آلودگی محیط زیستی در ۵ شهرستان استان شناسایی شد که بخشی از این کانون ها در شهرستان تهران و بخشی در شهرستانهای ری، اسلامشهر، بهارستان و رباط کریم است.
وی با اشاره به اینکه از این ۲۸ کانون شناسایی شده در ۲۵ کانون کار مهار آلودگی تمام شده و یا در مراحل پایانی است و شامل واحدهای کشتارگاهی، لبنی و واحدهای گاوداری است، اظهار داشت: در این بین کانون کوره های زغال گیری به طور پراکنده هم وجود داشته اند که تابحال ۵۶ دهنه زغال گیری به صورت کامل جمع آوری شده اند.
کلانتری در ادامه به وجود کانون های پسماند سوزی هم اشاره داشت و اضافه کرد: بر مبنای تصمیمات کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران، فرمانداران و بخشداران موظف شده اند کارگروهی را با عضویت دستگاه های ذیربط تشکیل دهند و بر پسماند سوزی ها نظارت کنند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: سهم عمده پسماند سوزی ها کاهش پیدا کرده ولی کافی نیست و نیازمند نظارت مستمری است.
کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه ۲ کانون عمده دیگر ایجاد بوی نامطبوع یکی فاضلاب ها و روان آب های غرب و جنوب غرب تهران و دیگری مرکز دفن زباله آرادکوه است، خاطرنشان کرد: متاسفانه روند راه اندازی تصفیه خانه های فاضلاب شهری علیرغم تلاش هایی که شده کند است و هم اکنون نیم مدول از ۳ مدول تصفیه خانه اسلامشهر و واوان با ۲۲ هزار مترمکعب ظرفیت تصفیه و برای حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت فعال است، در صورتیکه باید به ۳ مدول و برای حداقل ۶۰۰ هزار نفر جمعیت برسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بیان داشت: انتظار ما این است که وزارت نیرو اختصاص اعتبار لازم و تسریع روند ایجاد تصفیه خانه اسلامشهر، واوان و بهارستان را در اولویت قرار دهد چونکه یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع همین فاضلاب ها است که به واسطه ۷ نهر به اتوبان وصل می شود و بدلیل اینکه منبع پذیرنده ای ندارد این پساب در زیر بزرگراه بصورت ماندابی مانده و با فصل گرما بوی نامطبوع بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو باید روان آب ها و پساب های تصفیه نشده را تصفیه کرده و مجدداً بازچرخانی کند، اضافه کرد: بخشی از پسابی که تصفیه می شود مجدداً در پایین دست با پساب عادی مخلوط شده و این اقدام مناسبی نیست، پساب را باید به همان میزان که تصفیه می نماییم به همان میزان بازچرخانی و مورد استفاده قرار دهیم و یکی از اهداف ایجاد تصفیه خانه بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب است.
کلانتری در ادامه و در بخش دیگری از سهمان خود با اشاره به اینکه پسماندهای شهر تهران حدود ۹ هزار تن در روز است که در آرادکوه تخلیه می شود، تصریح کرد: وضعیت انباشت و دفن ناقص زباله در مرکز دفن آرادکوه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نیست و این مورد از راه ریاست جمهور هم پی گیری شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه ما آمادگی همکاری با شهرداری تهران در مورد مکانیابی و همینطور مدیریت اصولی بر پسماندها را داریم، اضافه کرد: نخستین گام در مدیریت اصولی پسماند در تهران تفکیک از مبدا پسماند است که متاسفانه تفکیک از مبدا در تهران صورت نمی گیرد و با یک حجم بالایی از پسماند در این مرکز تخلیه می شود و از سویی هم کود کمپوست تولیدی این مرکز بدلیل وجود شیشه، فلزات و مواد پلاستیکی قابلیت استفاده در اراضی کشاوری را نداشته و مورد تایید وزارت کشاورزی نیست.
کلانتری در انتها تصریح کرد: امیدواریم شهرداری بدنبال رفع این معضل بصورت اصولی و یا جابجایی این مرکز به محل مناسب تری باشد و از نظر محیط زیست جابجایی به علت حفظ حقوق مردمی که در این منطقه زندگی می کنند مطلوب تر است.