اعتراض خبرنگاران به سیاست های روابط عمومی محیط زیست؛ پرونده سازی و حذف خبرنگاران زیبنده سازمان محیط زیست نیست

به گزارش باغ من خبرنگاران حوزه محیط زیست در نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعتراض خویش را نسبت به پرونده سازی، افترا و کوشش برای حذف خبرنگاران منتقد در سازمان محیط زیست اعلام نمودند.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست، در نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعتراض خویش را به سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران اعلام نمودند.
نویسندگان این نامه برگزاری نشست های خبری گزینشی، تماس با مدیران رسانه ها برای حذف خبرنگاران منتقد و ایراد اتهامات واهی و پرونده سازی برای خبرنگاران را بخشی از سیاست های روابط عمومی سازمان محیط زیست در دوره ریاست عیسی کلانتری بر سازمان محیط زیست و مدیریت امیرعبدالرضا سپنجی در روابط عمومی این سازمان دانسته اند.
خبرنگاران محیط زیست در این نامه اعلام نموده اند که روابط عمومی سازمان محیط زیست با مدیران رسانه ها تماس گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شأن سخنانی غیر واقعی به مسؤلان رسانه انتقال داده و خواهان تغییر خبرنگار شده و در یکی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی کرده است!
امضاءکنندگان این نامه که خبرنگاران رسانه های رسمی کشور همچون خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایت های خبری هستند، خواهان عذرخواهی و تغییر رویکرد سازمان محیط زیست نسبت به خبرنگاران و برخورد با مدیران خاطی شده و اعلام نموده اند تا زمانی که این اتفاق نیافتد برنامه های خبری سازمان محیط زیست را پوشش نخواهند داد.
متن نامه خبرنگاران محیط زیست در اعتراض به روند کنونی حاکم بر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به شرح زیر است:
جناب آقای علی ربیعی
ریاست محترم شورای اطلاع رسانی دولت
با سلام و احترام
ما امضاءکنندگان این نامه بعنوان خبرنگاران فعال در رسانه های رسمی کشور با یادآوری مفاد «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» در خصوص رویکرد مثبت و فعالانه در تعامل با رسانه ها (بند ۱۱) و تاکید بر حفظ محیط زیست (بند ۱۲)، به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست بخصوص در عرصه «روابط عمومی و ارتباط با رسانه» در دوره ریاست عیسی کلانتری (معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان) معترضیم.
رفتارهای اخیر روابط عمومی این سازمان، آن چنان بی تدبیرانه و در تضاد با اصول ابتدایی روابط عمومی و اطلاع رسانی بوده که صرفنظر از دو بند مطرح شده در منشور اخلاقی دولت دوازدهم، برای هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی هم – حتی بدون چنین مدعایی- شایسته نیست.
مدتهاست که مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست تعمدا برخی خبرنگاران باسابقه حوزه محیط زیست را از دعوت به نشست ها و سفرهای خبری این سازمان حذف کرده و حتی پا را فراتر گذاشته و انجام مصاحبه با مدیران ارشد این سازمان را طی تماس تلفنی با برخی مدیران رسانه ها، منوط به تغییر خبرنگار حوزه محیط زیست آن رسانه عنوان کرده است. ایشان در متن یکی از جوابیه های خود به یک خبرگزاری، خطاب به مدیران آن خبرگزاری سفارش کرده خبرنگار دیگری را به جای خبرنگار منتقد به کار گیرند (!) و با مدیران دست کم سه رسانه رسمی هم تماس تلفنی گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شأن سخنانی غیر واقعی به مسؤلان رسانه انتقال داده و خواهان تغییر خبرنگار شده و در یکی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی کرده اند!
روابط عمومی این سازمان اخیراً چند تن از خبرنگاران مطرح این حوزه را از گروه مجازی اطلاع رسانی برنامه های سازمان هم حذف کرده و زمانی که با اعتراض سایر خبرنگاران روبرو شده خبرنگاران محیط زیست منتقد سازمان را «اپوزیسیون» و «ضد نظام و دولت» معرفی کرده اند. گویا این روزها تهمت زدن و نصب برچسب به متخصصان منتقد سازمان و خبرنگاران، با عناوین «اپوزیسیون»، «توده ای» و «ضد نظام» به امری رایج برای مدیران این سازمان تبدیل گشته است.
یادآوری این نکته ضروری می باشد که بهره گیری از شیوه پرونده سازی و تهمت و افترا برای منتقدان رسانه ای، به هیچ عنوان زیبنده مسؤلان دولت داعیه دار رعایت اصول مدنی و حقوق شهروندی نیست بنابراین انتظار می رود شورای اطلاع رسانی دولت در اسرع وقت شفاف سازی کند که آیا در دولتی که یک بند از منشور اخلاقی آن صراحتاً به تعامل مثبت با رسانه ها اختصاص یافته، چنین رفتار توهین آمیزی با خبرنگاران، نگاهی مورد تأیید است یا خیر؟
ما امضا کنندگان این نامه، با انکار و رد اتهامات وارده از جانب مدیرکل روابط عمومی این سازمان در یک گروه عمومی، با یادآوری این نکته که حق شکایت قضائی از ایشان را به علت ایراد افترا «ضدیت با نظام» به خبرنگاران منتقد دولت، برای خود محفوظ می دانیم، خواهان عذرخواهی و تغییر رویکرد خطرناک و ناپسند سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران هستیم، در غیر این صورت ناچاریم تا اطلاع ثانوی از شرکت در برنامه های خبری این سازمان خودداری نماییم.
همچنین از آن مقام محترم استدعا داریم حال که مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی قلمداد شده، دست کم مدیرانی در روابط عمومی این سازمان منصوب شوند که از برخورد گزینشی، توهین آمیز و حذفی با خبرنگاران خودداری کرده و دست کم آیین نامه نحوه فعالیت روابط عمومی های دستگاه های اجرایی و ماده ۷ آنرا در خصوص همکاری و تعامل با تمامی رسانه های قانونی، متذکر شوید.
بی شک عذرخواهی از خبرنگاران به علت رفتارهای مورد اشاره و تغییر مشی غلط گذشته این سازمان در قبال خبرنگاران، نشانه احترام دولت تدبیر و امید به اهمیت جایگاه رکن چهارم دموکراسی در تبیین دقیق مفاهیم عالی منشور شهروندی تلقی شده و به ترمیم سرمایه اجتماعی، افزایش اعتماد ملی و همکاری مؤثرتر در اطلاع رسانی محیط زیست کمک خواهد نمود.
با احترام
امضاءکنندگان:
مهدی آئینی
آسیه اسحاقی
فاطمه باباخانی
میثاق بدیعی
مسعود بُربُر
ریحانه جاویدی
مژگان جمشیدی
مهتاب جودکی
جواد حیدریان
سمیرا خباز
زینب رحیمی
زهرا رفیعی
رضا ساکی
امین شول سیرجانی
حسن ظهوری
محسن ظهوری
زهرا کشوری
ساغر کوهستانی
مهدی گوهری
مهرو ماهر
صدرا محقق
یاسر مختاری
نیلوفر منصوری
الهه موسوی
کیوان هوشمند