تلفات آلودگی هوا دو برابر آمار تصادفات جاده ای است

به گزارش باغ من رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر به سبب آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند، اظهار داشت: تصادفات جاده ای ما در کشور سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می شود اما آلودگی هوا تلفاتی حدودا دو برابر تلفات جاده ای به دنبال دارد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، عیسی کلانتری در بیست و یکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدمات سبز که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد ضمن اشاره به روز زن و مادر اظهار نمود: هم اکنون بیشتر از ۵۰ درصد پرسنل سازمان محیط زیست را خانم ها می سازند.

وی اضافه کرد: امروز محیط زیست یک انتخاب الزامی است چونکه ما سال های طولانی به طبیعت فشار وارد کرده ایم همین طور افزایش جمعیت و افزایش نیاز سبب وارد شدن لطمه هایی به طبیعت شده است. امروزه هیچ صنعت و فعالیتی وجود ندارد که دوستدار محیط زیست باشد. هم اکنون ما با دو نوع آلایندگی مواجهیم که یکی از آنها سبب تغییر اقلیم و گرم شدن زمین می شود و دیگری اثرات مستقیمی بر سلامت مردم دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که گاز کربنیک بطور مستقیم سبب گرم شدن زمین می شود، اشاره کرد: امروزه صنعت گاوداری در جهان ۷.۱ میلیارد تن در سال معادل گاز کربنیک تولید می کند و ۱۸ درصد از آلاینده های که سبب تغییر اقلیم و گرم شدن زمین می شوند به گاوداری ها مرتبط هستند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که مزراع و شالیزهای جهان ۱۷ درصد معادل گاز کربنیک را تولید می کنند اشاره کرد: هر صنعتی به نسبت اقداماتی که انجام می دهند آلاینده است. ما در کشور خودرو ها را آلاینده اعلام می نماییم چونکه به صورت مستقیم خسارت هایی به سلامت مردم وارد میکند.

به گفته وی، هم اکنون حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس در حال خشک شدن است.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: دولت دوم آقای روحانی هزینه های بسیاری را برای حفظ محیط زیست کرده است. متاسفانه هم اکنون برخی برنامه های زیست محیطی ما به سبب تحریم نیمه تمام مانده است قرار بود ما هر سال ۷۰ هزار کامیون نوسازی نماییم و کل مینی بوس ها و اتوبوس ها تا اختتام دولت نوسازی شوند همین طور قرار بود که موتور سیکلت های کاربراتوری ظرف ۱۰ سال حذف شوند. تمامی این موارد به ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد این در حالیست که کل درآمد دولت صرف واردات کالاهای اساسی می شود و اولویت اول واردات کالاهای اساسی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: اگر ما از صنعت حمل و نقل به سبب آلودگی هوا گله داریم این آلودگی از بابت سوخت نیست. در سال ۹۶ گزارش هایی از مشهد داشتیم که در چند پمپ بنزین سولفور گازوئیل بالای ۱۰ هزار پی پی ام بود. هم اکنون متوسط بنزین ما حدودا در کل کشور استاندارد است.

کلانتری با اشاره به این که کشور ما پس از روسیه بیشترین شدت مصرف انرژی را دارد، اشاره کرد: ما روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می نماییم. کشور ترکیه که درآمد سرانه بیشتری نسبت به ما دارد و جمعیتی حدودا معادل جمعیت ما دارد مصرف روزانه بنزینشان کمتر از یک پنجم مصرف ماست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این که پروژه های زیست محیطی به سبب تحریم ها نیمه تمام مانده است، اظهار داشت: قرار بود که ما سالانه ۷۰ هزار کامیون نوسازی نماییم و کل مینی بوس ها و اتوبوس ها تا اختتام دولت نوسازی شوند.

وی افزود: هم اکنون ۸۱ درصد موتورسیکلت های ما اسقاطی هستند و ۶۰ درصد کامیون ها از زمان جنگ جهانی دوم هستند ما با این وضعیت انتظار هوای پاک را هم داریم. باید اظهار داشت که ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به صورت مستقیم وارد خون بچه های زیر شش ماه می شوند و مقصر ۶۱ درصد ذرات معلق کمتراز ۲.۵ میکرون خودرو های دیزلی هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درانتها با انتقاد از این که عوارض آلایندگی محیط زیست به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شود و آنها صرف کارهای عمرانی و حقوق و مزایا می کند، اظهار نمود: هم اکنون بر طبق مصوبه بودجه سال ۹۹ مقرر است یک سوم این مبلغ صرف محیط زیست شود که امیدواریم این مساله در مجلس به تصویب برسد.

۷۷ واحد صنعتی و خدماتی سبز در همایش ملی صنعت و خدمات سبز برگزیده شدند

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا حمید جلالوندی – مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست – در بیست و یکمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز اظهار داشت: در همایش امروز از ۵۶ واحد صنعتی سبز و ۲۱ واحد خدماتی سبز تقدیر گردید که از این ۷۷ واحد ۴ واحد صنعتی برگزیده و ۳ واحد خدمات برگزیده هستند.

مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: هدف از این همایش ایجاد رویکرد زیست محیطی بین فعالان اقتصادیست و می تواند در بستر رقابت های بین المللی برای خیلی از واحدهای صنعتی که کارهای فرامرزی نیز انجام می دهند مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه پروسه این همایش به صورت خوداظهاری بوده است، اظهار داشت: واحدهای صنعتی بر طبق شاخص هایی که در سامانه سازمان حفاظت محیط زیست تجمیع شده بود این شناخت را پیدا می کردند که می توانند به آن حد نصاب برسند.

جلالوندی افزود: این سامانه را نیز نسبت به سال قبل تقویت کردیم و اشکالات نرم افزاری آنرا به حداقل رساندیم.

وی با اشاره به اینکه فاکتورهای انتخاب صنایع سبز نسبت به سال قبل تغییراتی داشته است، اظهار داشت: رعایت استانداردهای زیست محیطی، ایجاد سیستم پایش لحظه ای، ایمنی بهداشت و محیط زیست، استقرار نظام مدیریت سبز از شاخص انتخاب صنایع سبز بوده است.

جلالوندی درانتها اظهار نمود: انتظاری که از فاکتورهای انتخاب صنایع سبز داشتیم این بود که عملیاتی و اجرایی باشند و به شکلی نباشد که در رقابت واحدهای کوچک و بزرگ، واحدهای کوچک نادیده گرفته شوند.

منبع: