طوفان، درخت سیب نیوتن را از ریشه درآورد

باغ من طوفان، درخت سیب نیوتن را از ریشه درآورد
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، دکتر “ساموئل بروکینگتون” مدیر این باغ اظهار داشت که درخت در سال ۱۹۵۴ کاشته شده بود و به مدت ۶۸ سال در ورودی این باغ قرار داشت.
او اضافه کرد: البته این درخت کپی ژنتیکی درختی در خانه “ایزاک” نیوتن بود که گفته می شود افتادن سیب از آن نیوتن را به فکر طراحی نظریه گرانش انداخت.
باغ گیاهشناسی کمبریج همین طور اعلام نموده است که یک کپی ژنتیکی (کلون) این درخت را در اختیار دارد که به زودی در جای دیگری در باغ خواهد کشت.
کپی ژنتیکی درخت سیب نیوتن در باغ گیاهشناسی دانشگاه کمبریج-عکس: کمبریج نیوزدرخت اصلی که سیب از آن افتاد در خانه زادگاه نیوتن به نام “وولزتورپ مانور” در “گرانتام لینکلنشر” قرار دارد.
هرچند آن درخت در قرن نوزدهم در اثر وزش باد افتاد اما باردیگر از ریشه رشد کرد و همچنان موجود است.
دکتر بروکینگتون گفت تحلیل ها نشان میدهد سه درخت در کمبریج همچون درختی که در باغ گیاهشناسی بود همتاهای ژنتیکی درخت اصلی هستند.
وی اشاره کرد: هرچند افتادن این درخت در طوفان روز جمعه یک “اتفاق غم انگیز” است اما آنها از قبل می دانستند که به سبب مبتلاشدن به قارچ عسل از بین خواهد رفت.
به گزارش بی بی سی، او اضافه کرد: برای همین، مسئولان این باغ گیاهشناسی کپی ژنتیکی دیگری از درخت برداشته بودند تا به کمک پیوند، اولاد دیگری از درخت سیب نیوتن همچنان در مجموعه ما باقی بماند.

منبع:

برچسب ها: