تکلیف طرح جایگزین تنفس جنگلها چه شد؟

باغ من: صیانت از جنگلها همیشه یکی از مهم ترین موضوعات و مباحث زیست محیطی در دنیا خصوصاً در ایران است که تنها هفت درصد از مساحت کل آنرا پوشش جنگلی تشکیل می دهد. با این وجود راهکارهای مختلف و مختلفی از طرف کارشناسان بمنظور حفظ این منابع با ارزش که نقش مهمی نیز در مقابله با تغییرات اقلیمی دارند، ارائه می شود که طرح تنفس یکی از آنهاست.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، طرح «تنفس جنگل های» شمال کشور یکی از بزرگترین طرح های حفاظتی از جنگل هایی است که بیش از اندازه ظرفیت، مورد بهره برداری قرار می گرفتند. این طرح که از سال ۹۶ ارائه شد به هیچ عنوان اجازه بهره برداری و قطع درختان جنگلی را نمی دهد.

۱۴ مرداد سال ۱۳۹۸ رییس سابق سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: تا آخر سال طرح جایگزین طرح تنفس ارائه خواهد شد که در این طرح نیز هیچ نوع بهره برداری چوبی از جنگل نخواهیم داشت.

اما حالا در هفته های پایانی سال ۱۴۰۰ قرارداریم و هنوز طرح جدیدی ارائه نشده است.

درحالی که سازمان جنگلها اعلام نموده است که از سال آینده جایگزین طرح تنفس جنگلها اجرا می گردد، رضا بیانی – مدیرکل سابق دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها که اکنون قائم مقام معاونت جنگلها را بر عهده دارد – می گوید: طرح تنفس همچنان ادامه دارد و در برخی از ۱۰۴ حوزه آبخیز صورت خواهد گرفت.

در طرح های جدید باید نگاهی اکولوژیستی داشته و به کل اکوسیستم توجه کنیم

هادی کیادلیری در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح تنفس جنگلها اظهار نمود: وقتی طرح تنفس جنگلها در سال ۱۳۹۶ ارائه شد، قرار شد تا طرح های قبلی که بر پایه برداشت و بهره برداری از چوب درختان بوده است، متوقف شود و طرح هایی برمبنای برنامه های توسعه پایدار ارائه شود. یعنی بجای نگاه صرف اقتصادی به جنگلها، نگاهی اکولوژیستی و زیست محیطی داشته باشیم و همه مجموعه اکوسیستم را در نظر گیریم.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل ها باید طرحی جایگزین ارائه کند و این درحالی بود که از سال ۱۳۹۲ مصوبه هیأت وزیران در مورد ارائه طرح جایگزین آمده بود و این سازمان از سال ۱۳۹۲ موظف به این امر شده بود اما این کار را انجام نداد و سال ۱۳۹۶ هم برنامه توسعه ششم باردیگر این سازمان را تحت فشار گذاشت که طرح جایگزین ارائه شود اما هنوز طرحی تعیین و مطرح نشده است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور درباره تاخیر ارائه طرح جایگزین اظهار نمود: سازمان جنگلها چندین بار وعده ارائه طرح جایگزین را داده و هر بار هم این امر را به سال آینده موکول کرده است و بعد از چند بار پیگیری هم گفتند که این طرح تبیین شده است اما یا ما در جریان آن قرار نداریم یا هنوز تکلیف آن معین نیست.

وی ادامه داد: در طرح تنفس تاکید بر این بود که بهره برداری از چوب درختان انجام نشود و از میزان خسارات کاسته شود؛ قرار بر تغییر این موارد نیست و باید طرح مدیریتی اصلاح شود؛ اما متاسفانه طرح اصلاح شده از سال ۱۳۹۲ تا کنون هنوز ارائه نشده است.

کیادلیری اشاره کرد: در مصوبه هیأت وزیران سال ۱۳۹۲ آمده است که طرح های قبلی لغو شده و طرح های جدید برمبنای شاخصه های توسعه پایدار تعیین شود، اما سازمان جنگلها در این امر بسیار تعلل کرده است.

وی درباره طرح های پیشین اظهار داشت: در طرح های قبلی برمبنای بهره برداری های چوبی برنامه ریزی می شد که سالانه برمبنای میزان چوبی که بهره برداری می شد چند اصل درخت هم می کاشتند که خیلی چشم گیر نبود و این طرح ها فقط برای ۵۰ درصد جنگلها بود؛ چونکه در ۵۰درصد دیگر اصلا چوبی وجود نداشت و به صورتی رها شده بودند. درحالی که برای کل جنگل های ایران مدیریت مناسب لازم است.

کیادلیری در آخر اشاره کرد: باید در طرح های جدید از حیات وحش، تنوع های زیستی و گونه های گیاهی و درخت های جنگلها مراقبت نماییم و طرح های ما باید تمام این موارد را شامل شود و تعداد بیشتری از شاخص ها را در نظر بگیریم.

منبع: