برای پنجمین روز پیاپی؛ هوای اصفهان برای گروههای حساس ناسالم می باشد

باغ من: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان برای پنجمین روز پی در پی با میانگین ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: کیفیت هوا در ایستگاه های پایش آنلاین در خیابان های استانداری با شاخص ۱۳۱، انقلاب با شاخص ۱۱۳، باهنر و جِی با شاخص ۱۲۵، پروین با شاخص ۱۱۸، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۴۰، رودکی با شاخص ۱۲۴، رهنان با شاخص ۱۱۱، فیض با شاخص ۱۳۰، کاوه با شاخص ۱۱۹ ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۰۶ در وضعیت (نارنجی) ناسالم برای گروههای حساس است.
وی افزود: شاخص کیفی هوا همین طور در ایستگاه خیابان احمدآباد با میانگین ۹۶، خیابان فرشادی با ۹۳ و میرزا طاهر با ۷۹ AQI وضعیت (زرد) قابل قبول را نشان میدهد.
کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، اضافه کرد: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۱۳۸ ناسالم برای گروههای حساس و شاهین شهر با شاخص ۹۴ و مبارکه با شاخص ۷۵ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن این که ایستگاه های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز نیز به جهت وزش باد به نسبت شدید و فعال شدن کانون های داخلی گردوغبار کماکان شاخص کیفی هوا در مناطق مرکزی و شرق استان در وضعیت ناسالم می باشد و در مناطق پر تردد و صنعتی در وضعیت ناسالم برای عموم گروههای جامعه قرار می گیرد.
در این شرایط به شهروندان خصوصاً گروههای لطمه پذیر همچون سالمندان، افراد دارای مشکلات تنفسی، قلبی و بیماری زمینه ای، زنان حامله و کودکان سنین کمتر از پنج سال سفارش می شود که از تردد غیر ضرور و فعالیت در فضای باز بپرهیزند.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع:

برچسب ها:, , ,