سایت پسماند ویژه و صنعتی استان قم به بهره برداری رسید

باغ من: قم همزمان با هفته محیط زیست دو طرح زیست محیطی در استان قم به بهره برداری رسید.

طی مراسمی با حضور استاندار قم، دو طرح زیست محیطی با عنوان “سایت پسماند ویژه و صنعتی استان قم” با اعتباری بیش از ۳۰ میلیارد تومان و “آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست “با اعتبار حدود ۳ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم روز در مراسم گرامیداشت روز ملی محیط بان و افتتاح طرح های زیست محیطی استان قم اظهار داشت: اشتغال هر برخی از کارگران در واحدهای آلاینده صنعتی، نباید توجیهی برای عدم برخورد قاطعانه با آنها باشد، برای اینکه آلودگی های زیست محیطی، سلامت مردم همچون همان کارگران را به مخاطره می اندازد.

وی ادامه اضافه کرد: با آنکه محیط زیست یک موضوع تخصصی است، اما در عین حال یک مسأله فراگیر بوده و آثار و تبعات آن شامل اقشار مختلف مردم می شود، بدین جهت مردم باید نسبت به مسائل زیست محیطی کاملا آگاهی و اطلاع داشته باشند.

استاندار با اشاره به مطالبات مردمی در زمینه محیط زیست، روزمرگی را یکی از اشکالات سیستم های اداری دانست و اظهار داشت: مردم باید در ارتباط با مشکلات و چالش های زیست محیطی در جامعه، آگاهی و مشارکت داشته و سواد زیست محیطی آنها ارتقاء شایان توجهی داشته باشد.

وی با اعلان اینکه وقتی مسائل زیست محیطی در جامعه فراگیر شود، متخلفان نیز عرصه و جرأت کمتری برای انجام تخلفات در این عرصه را دارند، گفت: همه مردم باید برای حفظ و حراست از محیط زیست، نظارت داشته و همه به صورتی محیط بان باشند.

شاهچراغی با اعلان اینکه نظارت در کشورمان نه فقط در زمینه محیط زیست، بلکه در خیلی از عرصه ها آنچنان که باید و شاید صورت نمی گیرد، اظهار داشت: باید از همه ظرفیت ها همچون رسانه ها برای اطلاع رسانی از اقدامات انجام شده و فرهنگسازی زیست محیطی در جامعه به خوبی استفاده گردد.

وی بر ضرورت داشتن سعه صدر در مقابل گلایه ها و شکایت های مردمی تاکید کرد و اظهار داشت: جوامع بومی و محلی نیز در امر صیانت از محیط زیست می توانند به خوبی مشارکت داشته باشند و از بروز برخی تخلفات زیست محیطی پیشگیری کنند.

استاندار همین طور شرایط خشکسالی و قطع حقابه های زیست محیطی در استان را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: در تمامی حوزه ها خصوصاً در بخش کشاورزی، باید با بهره گیری از تکنولوژی های جدید، در مصرف آب به شدت صرفه جویی صورت گیرد.

شاهچراغی خواهان سرعت عمل در اقدامات زیست محیطی در استان قم شد و اظهار داشت: قوانین زیست محیطی نیز باید باتوجه به پیشرفت های انجام شده در فناوری و تغییر اقلیم در مناطق، بازبینی شده و همکاری و هماهنگی میان دستگاهی برای حفظ محیط زیست بسیار ضروریست.

وی با اعلان اینکه برای برطرف شدن مشکلات جامعه که واقعا حق مردم نیست، باید تلاش و مجاهدت داشته باشیم، فرارسیدن روز ملی محیط بان را تبریک گفت و اشاره کرد: برای مساعدت با بهسازی و تجهیز پاسگاه های محیط بانی و رسیدگی به وضعیت محیط بانان برنامه ریزی خواهیم داشت.

سید رضا موسوی مشکینی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در این مراسم گفت: امروز مسأله محیط زیست به یکی از دغدغه های جدی مردم و مسئولان تبدیل شده است، اما گاهی در تقابل با صنعت مورد غفلت و بی مهری قرار می گیرد.

موسوی با اعلان اینکه بدون تردید برای دستیابی به توسعه پایدار، باید توجه جدی به حفظ و حراست از محیط زیست داشته باشیم، اشاره کرد: بی توجهی به شاخص ها و مؤلفه های زیست محیطی در امر توسعه و پیشرفت، آینده این سرزمین و سلامت عمومی جامعه را با مخاطره مواجه می کند.

وی با اشاره به وجود منابع طبیعی و زیستگاه های باارزش در استان قم، وجود این زیستگاه ها را تضمینی برای حفظ تنوع زیستی دانست و اظهار داشت: گونه های گیاهی و جانوری چیزی نیست که بعد از انقراض و نابودی، بتوان آنها را باردیگر به دست آورد و به طور قطع نابودی آنها، زندگی بشریت بعنوان یکی از حلقه های زنجیره حیات را تهدید می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت و جایگاه شغل مقدس محیط بانی، فرارسیدن روز ملی محیط بان را تبریک گفت و اشاره کرد: محیط بانان با حضور همیشگی در خط مقدم مقابله با غارتگران طبیعت و متخلفان زیست محیطی، ارزشمندترین نقش در نجات طبیعت و تنوع زیستی را برعهده دارند.

وی همین طور اشاره کرد: محیط بانان در سخت ترین شرایط و با تحمل همه محدودیت ها برای حفاظت و پاسداری از انفال الهی تلاش می کنند و مسؤولان امر باید برای بهبود وضعیت معیشتی، در اختیار قرار دادن امکانات و تجهیزات مناسب و تسهیل خدمت آنان، برنامه ریزی و تلاش کنند.

لازم به ذکر است در آخر این مراسم از چهار تن از محیط بانان نمونه استان قم و همین طور یکی از همیاران و خیران محیط زیست، با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

منبع: