رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور: بهسازی خاک راهکار ایجاد ساختمان های پایدار مقابل فرونشست زمین است

به گزارش باغ من، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور اظهار داشت: بهسازی و بهبود روان گرایی خاک راه حل سازمان نظام مهندسی برای ایجاد ساختمان های پایدار مقابل فرونشست است.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، احمدرضا طاهری اصل عصر دوشنبه در نشست خبری که پیرامون برگزاری اولین همایش ملی پایداری در محیط های انسان ساخت برگزار گردید، با اعلان اینکه راه حل اصلی کنترل فرونشست زمین در اصفهان تغذیه سفره های زیرزمینی و جریان آب است، گفت: این راه حل مبحثی کلان است اما آن چه که در حیطه کاری سازمان نظام مهندسی و شهرداری درمورد ایجاد ساختمان های پایدار و مقاوم در مقابل فرونشست می تواند دنبال شود، بهسازی خاک است.
وی با اشاره به این که روش های مختلفی برای بهسازی و تحکیم خاک در مناطق فرونشستی وجود دارد که مطالعات آن در سازمان نظام مهندسی شروع شده است، افزود: قبل تر تجربه بهسازی خاک را در استانهای شمالی کشور که به سبب روان آب ها درگیر روان گرایی خاک و زمین شده بودند، داشتیم و الان در استانهای فلات مرکزی این اتفاق افتاده است به سبب این که سفره های آب زیرزمینی خالی شده و خاک فشرده می شود.
رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور اشاره کرد: لازم است در حوزه بهسازی و تحکیم خاک و بهبود روان گرایی آن برای راه اندازی ساختمان های پایدار در مناطق فرونشستی از متخصصان ژئو تکنیک سازمان نظام مهندسی استفاده گردد.
برگزاری همایش ملی پایداری محیط های انسان ساخت در اصفهان
طاهری اصل اظهار داشت: در همایش ملی پایداری در محیط های انسان ساخت که روزهای ۱۵ و ۱۶ آذر ماه با موضوع ساختمان های سبز در دانشگاه آزاد اصفهان برگزار می گردد یکی از پنل های تخصصی موضوع فرونشست زمین و ساختمان است که در آن همایش راهکارهایی برای پایداری ساختمان ها ارائه خواهیم داد.
وی افزود: باید توجه داشت که هدف تنها برگزاری همایش نیست و بعد از این رویداد دبیرخانه شهر پایدار همچنان فعالانه دوره های مختلف خواهد داشت و به مسائل مختلف همچون فرونشست اصفهان پرداخته خواهد شد.
رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور درباب راه اندازی ساختمان های بلندمرتبه در شهر اصفهان که خود عامل حبس هوای آلوده در این کلان شهر شده و صدور مجوز برای ساخت این ساختمان ها توسط شهرداری اظهار داشت: در ادوار گذشته در دو مقطع متأسفانه در جبهه غربی اصفهان چندین مجموعه ساختمانی بنا بر دلایلی تولید شده و معضل به وجود آورده است.
کریدورهای هوایی اصفهان برای بلندمرتبه سازی رعایت می شود
طاهری اصل اظهار داشت: در چند سال اخیر این مسئله توسط کارشناسان معماری و شهرسازی بررسی و سعی شده که نکاتی را رعایت نمایند که همچون آنها حذف جزیره حرارتی در شهر حذف است و دیگر این که باد غالب را در شهر جاری کنند بدین سان که اگر بلند مرتبه سازی در گوشه هایی از شهر می شود کریدور هوایی اصفهان را در نظر بگیرند و اگر حالا نیز بلند مرتبه سازی در شهر مشاهده می شود کریدور هوایی را رعایت می کنند.
وی در ادامه متوسط عمر یک ساختمان در ایران را ۲۵ دانست و گفت: عمر ساختمان به عوامل مختلف بصری، مواد و مصالح، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی و وضعیت منطقه آن بستگی دارد که این امر نیز در همایش ملی پایداری در محیط های انسان ساخت در کارگاه های مختلف بررسی خواهد شد.
رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور اظهار داشت: یکی از روش های ماندگار بودن ساختمان به روزرسانی دکوراسیون داخلی است؛ در کشورهای دیگر ممکنست یک بنا حدود ۶۰۰ سال باقی بماند برای اینکه دکوراسیون داخلی آن به روز می شود اما پوسته ساختمان همچنان قدیمی با ارزش باقی می ماند.
طاهری اصل با اشاره به این که سلامت انسان بستگی به سلامت ساختمان دارد، گفت: سلامت ساختمان نیز در گرو سلامت محله، منطقه و شهر است و همه این المان ها هم به یکدیگر بستگی دارد و هم به انسان محور بودن آنها و اثراتی بر شهر می تواند داشته باشد.
به گفته وی بیش از ۴۰ درصد انرژی در ساختمان ها مصرف می شود و این در حالیست که سهم مصرف انرژی نهان در ساختمان بسیار بالا است.
در این جلسه همین طور رضا چینی مدیر عامل کارخانه آجر نماچین و رییس کانون کارآفرینان برتر استان اصفهان با اعلان اینکه فاکتورهای پایداری برای شهر و تعالی زندگی انسان ها جنبه های مختلف اقتصادی و زیست محیطی و اجتماعی را در بر می گیرد، گفت: در همایش دو روزه تلاش می شود که مباحث اصلی و اهمیت ساختمان های پایدار پرداخته شود.
مصارف انرژی در بخش مسکونی ایران سه برابر آمار جهانی است
وی به وضعیت زیست محیطی و آلودگی هوای اصفهان اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه به سبب آلودگی طی روزهای گذشته کسب و کارهای زیاد صنعتی را تعطیل کردند اما امید است که با روش جدید بتوان جلوی آلایندگی را گرفت تا کسب وکار تعطیل نشود.
رئیس کانون کارآفرینان برتر استان اصفهان با اعلان اینکه عمده آلایندگی ها بر اثر فعالیت انسان هاست که یک نمونه آن مصرف انرژی و منابع گاز متفاوت می باشد، اشاره کرد: مصرف گاز استان اصفهان در هر شبانه روز در وضعیت عادی ۵۵ میلیون مترمکعب است که هفت میلیون مترمکعب آن توسط بخش مسکونی مصرف می شود اما این عدد در فصل سرما به ۴۵ میلیون مترمکعب می رسد و مجبور می شوند گاز صنایع را قطع کنند.
چینی اظهار داشت: این مسئله نشان میدهد که باید به راه اندازی ساختمان های سبز و پایدار پرداخته شود برای اینکه ما سه برابر آمار جهانی مصرف انرژی در واحدهای مسکونی داریم که ۳۵ درصد این عدد پرت انرژی از دیوارهای بیرونی ساختمان است.
همچنین علی بهاروند دبیر علمی همایش ملی پایداری در محیط های انسان ساخت در این جلسه با اعلان اینکه ما با دو معضل انرژی و فرهنگی مواجه هستیم، گفت: تا حالا همایش های بسیاری با تمرکز بر انرژی برگزار شده است اما در همایش پیش رو به مبحث انرژی، تغییرات اقلیمی، پایداری، فرهنگی اجتماعی و تکنیکال پرداخته خواهد شد.
وی اشاره کرد: باید توجه داشت که از نظر فناوری محصولات مناسبی در شهر و کشورمان برای راه اندازی ساختمان های پایدار وجود دارد اما میزان استفاده بالا نیست و این نشان میدهد با معضلاتی در عرصه فرهنگی روبه رو هستیم.
بهاروند افزود: مبحث ۱۹ مقررات ساختمان یکی از قوانین لازم الاجرا است اما کمتر از ۳۰ درصد ساختمان ها آنرا رعایت می کنند و این یکی از نشانه هایی است که باید به موضوع فرهنگی در عرصه انرژی و ساختمان توجه کرد.