هوای اصفهان و 2 شهر مجاور آلوده است

باغ من: شاخص هوای کلانشهر اصفهان امروز یکشنبه دهم دی با میانگین ۱۱۰ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است و شاخص هوای زرین شهر و قهجاورستان وضعیت نارنجی و قرمز آلودگی را نشان میدهد.

به گزارش باغ من به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان شهر اصفهان برمبنای داده های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت بامداد امروز یکشنبه دهم دی با میانگین ۱۱۰ وضعیت ناسالم برای گروههای حساس را نشان میدهد.
بر اساس داده های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۱۴۵، میدان انقلاب با ۱۱۰، پارک زمزم و کردآباد با ۱۴۲، خیابان پروین اعتصامی با ۱۰۹، دانشگاه صنعتی با ۱۱۱، سپاهان شهر با ۱۰۷ و بولوار کاوه با ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و در زینبیه با ۱۵۴ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص هوا همین طور در خیابان ۲۵ آبان با ۹۳، خیابان رودکی با ۷۲، رهنان با ۹۸، خیابان فرشادی با ۹۸، میدان فیض با ۹۵، خیابان میرزا طاهر با ۸۴ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۹۴ AQI وضعیت قابل قبول را نشان میدهد.
ایستگاه های کنترل کیفیت هوا در خیابان استانداری، بزرگراه خرازی و دانشگاه اصفهان همچنان قطع است.
امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۱۲۹ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس، در قهجاورستان با ۱۶۳ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در سجزی با ۵۴ و مبارکه با ۷۶ AQI قابل قبول ثبت گردید. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان همچون شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام نموده است که تا شامگاه روز دوشنبه ۱۱ دی به سبب سکون نسبی در سطح استان افزایش و انباشت غلظت آلاینده ها در مناطق مرکزی و صنعتی اصفهان وجود دارد.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع: