تایر خودرو منبع مهم آلودگی میکروپلاستیک در آب های جهان

نتایج یک تحقیق نشان میدهد که تایر خودرو منبع اصلی میکروپلاستیک ها در اقیانوس ها بشمار می رود.
به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، بررسی ها از آن حکایت می کند که هر سال بیش از ۲۰۰ هزار تن ذرات پلاستیکی ریز از جاده ها به سمت اقیانوس ها روانه می شود. همین طور میکروپلاستیک های موجود در هوا و قابل انتقال بوسیله باد، منبع مهم تری برای آلوده کردن اقیانوس ها در مقایسه با رودخانه ها هستند.
در این بررسی بر ذرات ریز تولید شده توسط تایر خودرو و لنت ترمز و آلودگی اقیانوس ها تمرکز شده است. برآوردها از آن حکایت می کند که هر سال ۵۵۰ هزار تن ذرات کوچکتر از ۰.۰۱ میلی متر رسوب می شود که حدودا نیمی از آنها روانه اقیانوس ها می شوند.
آلودگی میکروپلاستیک ها، کل کره زمین از برف های قطبی و منطقه آلپ تا عمیق ترین نقاط اقیانوس ها را آلوده کرده است. این ذرات می توانند مواد شیمیایی سمی و میکروب های مضر را در خود نگه دارند که به برخی موجودات دریایی لطمه وارد می نماید.
همین طور بشر با مصرف آب و مواد غذایی، این مواد را به بدن وارد و آنها را تنفس می کند اما تاثیر این مواد بر سلامت انسان به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است.
مطالعاتی که پیش از این انجام گرفته نشان داده است ذرات میکروپلاستیک می توانند در سراسر نقاط جهان حرکت کنند.
در این بررسی مشخص شد که جاده ها منبع بسیار حائز اهمیتی از میکروپلاستیک ها به مناطق دوردست همچون اقیانوس ها به حساب می آیند.
به گزارش روزنامه گاردین، پژوهشگران موسسه تحقیقات هوا در نروژ اظهار داشتند: یک تایر در طول عمر خود چهار کیلوگرم از وزن خودرا از دست می دهد که در مقایسه با پارچه که الیاف آن بطور معمول در رودخانه ها پیدا می شود حجم قابل توجهی از پلاستیک است.

برچسب ها:, , ,