هواشناسی هشدار داد رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشداری، از وقوع رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در بعضی استان های کشور و احتمال خیزش گرد و غبار و کاهش دید در بعضی مناطق آگاهی داد.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ هواشناسی آمده است که از فردا (۱۲ فروردین) وزش باد شدید در استان های کردستان، همدان، غرب اصفهان، جنوب ایلام، شرق خراسان جنوبی، شرق سیستان و بلوچستان، شمال تهران، شمال البرز، شمال قزوین، مرکزی، زنجان، جنوب آذربایجان غربی و جنوب آذربایجان شرقی پیش بینی می شود.

همچنین تداوم این شرایط جوی روز جمعه (۱۳ فروردین) نیز در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، البرز، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، نیمه شمالی فارس و شمال تهران دور از انتظار نخواهد بود.

در ادامه این هشدار آمده است که استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی کرمان، نیمه شمالی فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، نیمه شرقی لرستان، کردستان، سمنان، جنوب خراسان شمالی، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان و نیمه جنوبی اردبیل روز شنبه (۱۴ فروردین) در معرض وزش باد شدید قرار خواهند گرفت.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا، بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، لطمه به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع خصوصاً در کارگاه های ساختمانی و احتمال شکستن درختان فرسوده دور از انتظار نیست. بدین جهت نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در کارهای کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، عدم پرواز با هواپیماهای سبک، گلایدر و بالگرد و سایر اقدامات پیشگیرانه سفارش می شود.

سازمان هواشناسی همین طور با صدور هشداری زرد رنگ نسبت به فعالیت سامانه بارشی و افزایش «شیوفشاری» از امروز (۱۱ فروردین) آگاهی داده است.

رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در استان های ایلام، مرکزی، لرستان، ارتفاعات شمال خوزستان، کردستان، کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، زنجان، دامنه و ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین و همدان طی امروز (۱۱ فروردین) پیش بینی می شود.

این شرایط جوی فردا (۱۲ فروردین) در استان های لرستان، مرکزی، دامنه و ارتفاعات استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و روز جمعه (۱۳ فروردین) در قم، لرستان، نیمه جنوبی همدان، جنوب کردستان، شرق کرمانشاه، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال آذربایجان شرقی، دامنه و ارتفاعات استانهای ایلام، اصفهان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران و سمنان تداوم خواهد داشت.

رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت روز شنبه (۱۴ فروردین) برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، گیلان، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، شمال خراسان رضوی، زنجان، خراسان جنوبی، ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، سمنان و تهران پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی نیز نسبت به بارش های رگباری موقت، احتمال بالاآمدن آب رودخانه ها و مسیل ها و لغزندگی جاده ها هشدار داده و سفارش به عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها به ویژه رودخانه های فصلی، احتیاط در صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام کرده است.

همچنین در ادامه این هشدار آمده است که افزایش «شیو فشاری» و وزش باد شدید از امروز در استان های آذربایجان شرقی، لرستان، همدان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمانشاه، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی و ارتفاعات استانهای تهران و البرز و فردا (۱۲ فروردین) در کردستان، لرستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، ایلام، مرکزی، خوزستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و ارتفاعات استانهای البرز و تهران رخ خواهد داد.

این شرایط جوی روز جمعه (۱۳ فروردین) برای استان های زنجان، مرکزی، شرق خوزستان، فارس، اصفهان، ارتفاعات و دامنه استانهای گیلان، مازندران، سمنان و تهران و روز شنبه (۱۴ فروردین) برای کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، فارس، کرمان، بوشهر، خراسان شمالی پیش بینی می شود.

در هشدار سازمان هواشناسی آمده است که احتمال خیزش گردوخاک، احتمال لطمه به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع خصوصاً در کارگاه های ساختمانی و احتمال شکستن شاخه درختان فرسوده وجود دارد. بدین جهت محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، عدم پرواز با هواپیماهای سبک، گلایدر و بالگرد و سایر اقدامات پیشگیرانه سفارش می شود.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. همین طور هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

برچسب ها:, , ,