برای سومین روز متوالی؛ شاخص هوای اصفهان بر مدار قرمز آلودگی

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۵۴ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) را نشان میدهد.

محمود مزارع در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کیفیت هوا برپایه اطلاعات ایستگاه های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۵۹، استانداری با شاخص ۱۵۲، باهنر با شاخص ۱۵۷، جِی با شاخص ۱۹۴، فیض با شاخص ۱۵۸ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۶۳ ناسالم برای عموم (قرمز) است.
وی افزود: کیفیت هوا در خیابان انقلاب با شاخص ۱۳۱، پروین با شاخص ۱۲۱، رودکی با شاخص ۱۴۸، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۳۷، رهنان ۱۴۵، فرشادی با شاخص ۱۴۵، کاوه با شاخص ۱۳۹ وضعیت ناسالم برای گروههای حساس (نارنجی) را نشان داده است.
کارشناس امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: امروز شاخص هوای شهر سجزی با شاخص ۱۲۶ ناسالم برای گروههای حساس و در شاهین شهر با شاخص ۸۴ و مبارکه با شاخص ۹۴ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن این که ایستگاه های دولت آباد، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به جهت استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و غبار صبحگاهی غلظت آلاینده های جوی بخصوص در مناطق مرکزی و صنعتی همچون کلانشهر اصفهان افزایش پیدا کرده است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرآفرین است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

برچسب ها:, , ,