طاعون نشخوارکنندگان کوچک در تهران مشاهده نشده است

به گزارش باغ من، در حالی در بعضی از استانهای همجوار تهران مانند البرز بیماری طاعون نشخوارکنندگان مشاهده شده است که به قول رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی استان تهران این بیماری امسال در استان تهران مشاهده نشده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، درپی ابتلای برخی گونه های جانوری به طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استانهای همجوار تهران مانند شهرستان طالقان استان البرز محمد کرمی – رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست استان تهران – در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: خوشبختانه امسال موردی از شیوع این بیماری در استان تهران گزارش نشده است.

وی در رابطه با احتمال شیوع این بیماری در استان تهران اظهار نمود: امیدواریم این اتفاق رخ ندهد اما احتمال آن با عنایت به تمهیدات اندیشیده شده در اداره حفاظت حیات وحش استان تهران و فاصله بسیاری که بین شهرستان طالقان و استان تهران وجود دارد، کم است. بعلاوه ارتفاعات بسیار بین دو منطقه تهران و طالقان و عوارض طبیعی و غیرطبیعی موجود سبب می شود این اتفاق رخ ندهد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران اضافه کرد: رعایت اصول بهداشتی، انجام واکسیناسیون، خودداری از استفاده از دام های قاچاق و آلوده به این بیماری به دلیل ارزان بودن شان که گاها هم واکسینه نشده اند، انتقال بیماری به دام را نزدیک به صفر می کند چونکه انتقال بیماری به گله و دام واکسینه شده حدودا ناممکن است.

کرمی رعایت اصول بهداشتی را مهم ترین اصل در جلوگیری از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک ذکر و اظهارکرد: در صورت رعایت آن، شیوع بیماری در هیچ نقطه ای از کشور رخ نمی دهد.

وی به اندیشیدن تمهیداتی جهت جلوگیری از شیوع این بیماری در حیات وحش استان تهران اشاره نمود و توضیح داد: هر ساله در فصل بهار در ابتدای زمان کوچ عشایر برپایه دستورالعمل های صادرشده به همکاران هشدارهای لازم داده می شود. برپایه این دستورالعمل ها باید رصد و پایش زیستگاه های حیات وحش را بیشتر کنند، آبشخورها را با استفاده ازمواد ضدعفونی – که در اختیار آنها قرار می دهیم – تمیز و از ورود دام هایی که واکسینه نشده اند یا پروانه واکسیناسیون از دامپزشکی ندارند، جلوگیری نمایند.

کرمی اضافه کرد: این موارد بسیار دارای اهمیت است که باید رعایت شود چون دام هایی که وارد زیستگاه های حیات وحش می شوند باید حتما واکسینه شده باشند علاوه بر آن لازم است دام مازاد بیرون برود همینطور مکاتباتی با دامپزشکی استان تهران خواهیم داشت که واکسیناسیون ضد طاعون نشخوارکنندگان و دیگر بیماری ها مانند تب برفکی را پیش از ورود عشایر به مناطق و زیستگاه های حیات وحش تسریع و تکمیل کنند.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که چرا برخلاف سالهای گذشته سال جاری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فصل گرما مشاهده شده است، اظهارکرد: شیوع این بیماری با فصول ارتباطی ندارد بلکه در زمان کوچ عشایر این بیماری به دلایلی مانند آلوده بودن دام یا گله، استفاده از دام های غیربهداشتی، رعایت نشدن اصول بهداشتی و واکسینه نشدن دام، در راه حرکت با استفاده از آبشخور و مراتع مشترک بین دام اهلی با حیات وحش شیوع پیدا می کند.

کرمی در انتها تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی را بر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اثیرگذار دانست و اظهار داشت: در مقاطعی از سالهای اخیر به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و منابع آبی کم، دام ها و حیات وحش مجبور به استفاده از آبشخور و مراتع مشترک شده اند که قطعا این استفاده مشترک به دلیل کمبود منابع آبی بی تأثیر در شیوع این بیماری نبوده است.

به گزارش باغ من به نقل از ایسنا، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) یکی از مهم ترین بیماری های ویروسی واگیر دامی است که طی سالهای گذشته باعث تلفات زیادی در میان علفخواران وحشی کشور شده است. عامل این بیماری یک ویروس می باشد که منجر به بروز یک بیماری حاد می شود و معمولاً در درجه اول کل و بز و قوچ و میش را تحت تأثیر قرار می دهد. طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران بیشتر از دام های اهلی آلوده به این بیماری که واکسیناسیون نشده اند و از راه آلوده شدن علوفه مرتعی و آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی به حیات وحش منتقل می شود. حیات وحش هم به دلیل حساسیتی که به این بیماری دارند در خیلی از موارد بعد از مبتلا شدن تلف می شوند.